Od 8 lat nikt nie nazwał tak swojej córki. Inspiracją może być polska mistrzyni

W wielu poprzednich latach próżno szukać w rządowych statystykach liczby dziewczynek, których nadano to imię. Wielu rodziców przyznaje, że to przez skojarzenia. Ale niewielu zdaje sobie sprawę, że imię to nosi mistrzyni Polski.

To żeńskie imię jest należy w Polsce do jednych z najrzadszych. Zgodnie z oficjalnymi danymi rządowymi, nadane zostało niespełna 400 dziewczynkom. Ciekawostką jest, że ostatni raz zostało ono nadane w 2016 roku. Od tego czasu nikt nie zdecydował się nazwać tak swojej córki. Znaczenie ma piękne, niestety skojarzenia mogą być głównym powodem - twierdzą internauci na rodzicielskim forum. 

Co oznacza i skąd pochodzi imię Iweta?

Iweta dopuszczalna również forma Iwetta, to żeńskie imię, które pochodzi od męskiego odpowiednika Iwo. Ma również damski odpowiednik i jest to Iwona. Wywodzi się od starogermańskiego słowa "iv", co oznacza "zagajnik iglasty". Według niektórych źródeł Iweta może oznaczać również "drzewo cisowe". 

Jaka jest Iweta?

Znaczenie imienia wskazuje na jego silne połączenie z naturą. Kobieta o tym imieniu wyróżnia się wewnętrzną siłą, mądrością, zaradnością i zaradnością. Potrafi doceniać to, co ma. Ma w zwyczaju oszczędność, korzysta z praktycznych rozwiązań. Ważny jest dla niej rozwój osobisty, ma wysokie ambicje, a jednocześnie kieruje się w życiu dobrem innych. Nie umie przejść obojętnie wobec ludzkiej krzywdy. W wielu sytuacjach jest zdystansowana, cicha i nieufna. Można odnieść wrażenie, że Iweta jest dumna i wyniosła, wiele jednak zyskuje przy dłuższym i bliższym poznaniu.

Zdrobnienia: Iwetka, Iwecia, Iwcia, Iwi, Iwka, Iwunia, Iwuńka, Iweńka, Iweczka, Iwiczka, Iwisia, Iwiczka, Iwiszka

Imieniny: 13 stycznia 

Nie ma wielu sławnych osób noszących to imię. Na wielu internetowych forach, rodzice wyznają, że nie nadaliby go dziecku przez złe skojarzenia. Ciekawostką i jednocześnie inspiracją może być jednak informacja, że Iweta Rajlich to arcymistrzyni szachowa, która wielokrotnie została mistrzynią Polski. Kobieta zdobywała swoje medale na olimpiadach szachowych i na mistrzostwach Europy i Świata.Jako jedna z niewielu Polek, posiada również męski tytuł mistrza międzynarodowego - o czym zdaje się wiedzieć niewielu Polaków.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.