Nowe przepisy dotyczące wypłaty 800 plus weszły w życie 1 lipca 2024 r., jednak zmiana w zakresie przyznawania świadczeń nastąpi tak naprawdę dopiero od kolejnego okresu rozliczeniowego (ten dopiero za kilka miesięcy). Jednak od września 2024 roku zmiany i tak odczuje wiele rodzin. Oto szczegóły.
Świadczenie Rodzina 800 plus dotychczas przysługiwało bez kryterium dochodowego i na każde dziecko. Jednak po zmianach przepisów weszło nowe prawo, które wypłaty świadczenia powiązało z faktem czy dziecko realizuje obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny, obowiązek nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji. To oczywiście najmocniej odbije się na obywatelach Ukrainy, którzy po wybuchu wojny znaleźli się na terenie naszego kraju. Polskich rodzin zmiany te nie dotyczą.
Przepisy ustawy weszły w życie z początkiem lipca, ale zmiana odnośnie przyznawania prawa do świadczenia dopiero przed nami. Okres rozliczeniowy rozpoczął się w czerwcu i potrwa do końca maja, a decyzję w sprawie wypłat zostały już przyznane. Jednak sama nowelizacja wywoła spore zamieszanie już teraz, bo w związku z wprowadzonymi zmianami, w polskich szkołach pojawiły się dzieci z Ukrainy, które do tej pory nie były objęte polskim systemem edukacji, a korzystały np. z możliwości nauki zdalnej w ukraińskich szkołach. To głównie z uwagi na fakt, że po zakończeniu okresu rozliczeniowego, ich rodzice nie mogliby ubiegać się o wypłatę pieniędzy na kolejny okres.
Nowy okres rozliczeniowy wypłaty 800 plus rozpocznie się z początkiem czerwca 2025 roku. To oznacza, że odpowiednio wcześniej rodzice będą musieli złożyć wniosek. Co ważne, będzie można złożyć jedynie elektronicznie przez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, bezpośrednio na PUE ZUS, na portalu Emp@tia, albo w bankowości elektronicznej.
Wypłata środków odbywa się bezgotówkowo na podany we wniosku numer konta.