Będzie zakaz palenia dla rodziców? Jest odpowiedź ministerstwa

Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła petycja dotycząca dostępności wyrobów tytoniowych i ich palenia w miejscach publicznych, czy na balkonach w blokach mieszkalnych. Jednak jej autor postuluje znacznie szerszy zakaz. Chodzi też o zakaz palenia dla rodziców dzieci do 15. roku życia. Co na to urzędnicy?

Nadawca pisma chce zmiany ustawy regulującej zasady palenia papierosów, wprowadzenia zakazu palenia na balkonie, tarasie, ale również w miejscach takich jak parki narodowe czy góry. Nie omieszkał również dodać, że zakazem powinni również zostać objęci rodzice małych dzieci. "Zmienić prawo tak, by palenie było ekstremalnie nieopłacalne" - wnosi autor petycji. Co na to resort zdrowia?

Zobacz wideo Jaka jest definicja uciążliwego sąsiada? Student: Chyba sam jestem taką osobą

Palenie papierosów nie dla każdego. Autor petycji chce zmiany prawa

"Zwracam się z ogromną prośbą o najszybsze przeprocedowanie zakazu palenia regulowanego ustawowo. W XXI wieku, zamiast ograniczać zjawisko, widać jego hiper zintesyfikowanie. Palą coraz młodsi i wieku 10-18. Wielokrotnie zwracałem uwagę, że obowiązuje zakaz palenia i wielokrotnie eskalowano na mnie przemoc słowną, czasami również próbę przemocy fizycznej" – pisze autor petycji, która wpłynęła do resortu zdrowia. Chce, by Ministerstwo Zdrowia podjęło odpowiednie kroki w tej sprawie, "aby zmienić prawo tak, by palenie tytoniu był ekstremalnie nieopłacalne".

W petycji pojawiło się także kilka postulatów, a jedne z nich dotyczy rodziców małych dzieci. "Problematyczny jest zapis dotyczący rodziców dzieci. Tu wprowadziłbym absolutny zakaz palenia rodziców, którzy posiadają dzieci w wieku do 15 lat" – pisze autor, dodając tym samym, że oprócz wprowadzania zakazów ważna jest także edukacja. "Zintesyfikowałbym procesy edukacyjne w porozumieniu z Ministerstwem Oświaty, wprowadzając obowiązkowo 10 godzin rocznie na zajęciach szkolnych, z programem edukującym o skutkach palenia tytoniu, jego konsekwencjach nie tylko dla osoby palącej, ale też osoby przebywającej obok" – dodaje.

Resort zdrowia odpowiada. Czy prawo zostanie zmienione?

Chociaż na najnowszą petycję, która wpłynęła do Ministerstwa Zdrowia, nie ma jeszcze oficjalnej odpowiedzi, to zostało przedstawione oficjalne stanowisko rządu w podobnej sprawie. Przytaczamy odpowiedź z 25 lipca 2024 roku na petycję postulującą wprowadzenie zakazu palenia na klatkach i balkonach. Resort zdrowia opublikował ją 16 sierpnia 2024 roku.

Obecnie przepisami regulującymi miejsca objęte zakazem palenia wyrobów tytoniowych są przepisy art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 700 z późn. zm.)

- czytamy w odpowiedzi resortu podpisanej przez dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego Joannę Głażewską.

Miejsca, o których mowa to np.: placówki oświatowe, opiekuńczo-wychowawcze, uczelnie, szpitale i przychodnie, pomieszczenia zakładów pracy, obiekty kultury i wypoczynku, lokale gastronomiczno-rozrywkowe, środki transportu publicznego, przystanki komunikacji publicznej, ale także ogólnodostępne miejsca przeznaczone do zabaw dzieci.

MZ poinformowało również w swojej odpowiedzi, że oprócz obowiązujących przepisów w skali całej Polski "zgodnie z art. 5 ust. 4 ww. ustawy rada gminy może ustalić w drodze uchwały dla terenów gminy innych niż wymienione w ust. 1 miejsca przeznaczone do użytku publicznego (np. targowiska, miejskie, parki, place miejskie) jako strefy wolne od dymu tytoniowego, pary z papierosów elektronicznych i substancji uwalnianych za pomocą nowatorskiego wyrobu tytoniowego".

Domy mieszkalne (w tym wielorodzinne) nie należą do żadnej z kategorii wymienionych w pkt 1-10, ani do kategorii, o której mowa w pkt 11

- czytamy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.