W wielu domach w Polsce wciąż istnieje dość niesprawiedliwy i krzywdzący podział ról i obowiązków. Jeśli mężczyzna pracuje, kobieta ogarnia dom, dzieci i wszystkie inne sprawy. Nie zawsze może liczyć na pomoc partnera w czymkolwiek. Gdy i ona sama również pracuje, podział obowiązków domowych zwykle nadal pozostaje taki sam - to ona wciąż zajmuje się dziećmi i domem, a i nierzadko również sprawami przedszkolnymi i szkolnymi.
Tymczasem badacze z University of British Columbia i Universidad Autónoma de Madrid przeprowadzili badania opublikowane w Psychological Science, w którym przeanalizowali czy i w jaki sposób równy podział obowiązków pomiędzy partnerami w domy wpływa na dzieci i ich aspiracje zawodowe.
Ciekawostką i zarazem wartym podkreślenia jest fakt, że badanie to wykazało, że im bardziej ojcowie są zaangażowani w sprzątanie i gotowanie w domu, ich córki mają wówczas znacznie większą tendencję do wybrania ścieżki, w której znaczną rolę odgrywa nauka, technologia, inżynieria bądź matematyka. Te dziewczynki okazywały się również bardziej ambitne i wytrwałe w dążeniu do osiągania wyższego wykształcenia.
Biorąc pod uwagę wyniki innego badania, które zostało przeprowadzone przez badaczy z University of Texas at Austin i University of California, Santa Barbara, opublikowane w Gender & Society, okazało się, że kobiety, których ojcowie opiekowali się dziećmi i regularnie wykonywali różne czynności i obowiązki domowe miały znacznie większe szanse na odniesienie sukcesu. "Badanie to podkreślało, że równość w podziale obowiązków domowych może przyczynić się do promowania równości płci i sukcesu zawodowego kobiet".