W tym roku do budżetu obywatelskiego w Katowicach zgłosiła się podstawówka z Dąbrówki Małej. To nic nadzwyczajnego, placówki często starają się, by w ramach programu dostać środki np. na place zabaw, książki itp. W tym przypadku szkoła stara się o... remont toalet. Wiele osób jest oburzonych, ponieważ ich zdaniem miasto powinno dać na to pieniądze i nie może być tak, że od wyników głosowania będzie zależało, w jakich warunkach dzieci będą załatwiać swoje potrzeby.
Kompleksowy remont łazienek i toalet w Szkole Podstawowej nr 47 z Oddziałami Integracyjnymi im. J. Lompy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Katowicach
- brzmi opis zadania, zgłoszonego do budżetu obywatelskiego w Katowicach. Wydział Edukacji i Sportu pozytywnie ocenił projekt, który szacuje się, że będzie kosztował 186 tys. zł. Do tego załączono zdjęcia, na których widać, że toaleta szkolna jest w fatalnym stanie. Pożółkła miska sedesowa, podrapany sufit, odpadająca farba itp. Szokujące, że dzieci muszą korzystać z takiego miejsca.
Wiele osób ma mieszane uczucia. Zwracają uwagę na to, że przecież szkoła powinna mieć środki na remont toalet i miasto powinno je zagwarantować.
Ta szkoła ostatni raz była remontowana wiele lat temu wysiłkiem lokalnej społeczności, która o to zabiegała. Wiadomo, że wszystkim zależy, aby nasza szkoła była w dobrym stanie, ale kiedy w dzielnicy zobaczyłem plakat o zgłoszeniu remontu szkolnych toalet do budżetu obywatelskiego, zacząłem się zastanawiać
- mówi Michał Pietrzyk, który się urodził i wychował w Dąbrówce Małej w rozmowie z redaktorem katowice.wyborcza.pl. - Budynek szkolny jest własnością miasta i z tej prostej przyczyny dbałość o stan budynków to zadanie miasta. Płacimy przecież podatki i mamy prawo oczekiwać, by nasze dzieci mogły komfortowo korzystać z sanitariatów w szkołach. Dlaczego ma to być zależne od wyników głosowania? - zastanawia się.
Sandra Hajduk, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Katowicach zwraca uwagę, że " z puli budżetu obywatelskiego wykonywane są także remonty dróg, budowane są ścieżki rowerowe, finansowane są zajęcia w miejskich domach kultury. W ramach tego budżetu mieszkańcy zgłaszają swoje potrzeby, a w głosowaniu wskazują priorytety, tzn. które zadania mają być realizowane w pierwszej kolejności". Zapewnia też, że co roku w budżecie Katowic są zabezpieczane środki, które idą na inwestycje oraz remonty w tamtejszych szkołach.
Głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego w Katowicach odbędzie się w dniach 10-23 września. Wówczas mieszkańcy wybiorą, jakie projekty będą zrealizowane w nadchodzącym roku.