Nasi pradziadowie nadawali dzieciom to samo imię. Mogły je nosić tylko przez 7 lat

Slowiańskim dwuczłonowym imionom przypisywano niezwykłą moc. Część z nich cieszy się popularnością również współcześnie. Wiecie, o jakie imiona chodzi?

Jakie imiona rodzice obecnie wybierają dla swoich dzieci? Wygląda na to, że to koniec epoki poszukiwania jak najbardziej wymyślnego wariantu, bo do łask wracają te rodzime, klasycznie brzmiące imiona. Wiedzieliście, że Mirosław to imię słowiańskie?? Imiona słowiańskie to skarbnica pełna pomysłów, kiedy szukamy inspiracji w kwestii nadania dziecku imienia. Takie imiona nie tylko szlachetnie brzmią, lecz także mają bogatą tradycję. Sprawdźcie, o jakich imionach mowa. 

Zobacz wideo Figura nadała córkom oryginalne imiona. Były problemy w szkole?

Słowianie nie od razu nadawali dzieciom imiona. Chcieli je chronić

U Słowian panowała bardzo ważna zasada. Dzieci nie otrzymywały od razu swojego właściwego imienia. Początkowo ze względu na dużą śmiertelność nosiły imiona zastępcze takie jak np. Nielub, lub Niemoj, które specjalnie umniejszały ich wartość, po to, aby w ten sposób chronić dziecko przed złymi mocami. Kiedy nadawano im normalne imiona?

Około siódmego roku życia dziecko otrzymywało swoje właściwe imię, które także miało magiczną moc. Odbywało się to w trakcie dawnego rytuału takiego jak postrzyżyny lub zapleciny, który miał symboliczny charakter. Zgodnie z wierzeniami, wybierano zazwyczaj imiona dwuczłonowe, którym przypisywano właściwości magiczne. Miały być dobrym życzeniem dla dziecko i jednocześnie miał zapowiadać jego obfitą przyszłość. Jakie to imiona? Np. Wojciech składający się z członu "woj" oznaczającego wojownika i końcówki "ciech", która oznaczała uciechę. Jak w takim razie przetłumaczyć to imię? Oznaczało "cieszącego się w boju". Podobnie z popularnym imieniem Mirosław, składającego się z członu "mir" oznaczającego spokój i dobro i końcówki "sław", oznaczającej po prostu sławę. 

Imiona męskie Słowian. Lista jest długa. Wojciech i Stanisław - te imiona często słyszy się współcześnie

Jakie imiona nadawano mężczyznom w tamtych czasach? Lista jest długa: Bogusław, Bogumił, Bogdan, Chwalibog, Ciechosław, Wojciech, Sieciech, Dobrociech, Mirosław, Chociemir, Mirogod, Małomir, Sławomir, Radomir, Sławomir, Sławobor, Gościsław, Jarosław, Stanisław i Sobiesław, to tylko niewielka część z nich. Część z nich przetrwała do dziś, inne odeszły w zapomnienie. Z czasem pojawiały się także niezłożone, jednoczłonowe imiona, pochodzące od przymiotników lub rzeczowników pospolitych. Były to np. Kościoł, Krzyż, Słup, Sidło, Domk, Kłobuczek, Kusza, Strzałek, Nadziej, Strach, Krasa, Swar, Żałoba, Milej, Cirzpisz czy Przybysza. Podobają się wam takie dawne imiona? 

Więcej o: