Samotni trzydziestolatkowie chętnie korzystają z aplikacji randkowych, aby znaleźć dla siebie partnera. Kobiety, które chciałyby mieć dzieci i czują presję związaną z wiekiem, często decydują się wziąć sprawy w swoje ręce i odpowiedniego kandydata szukają w internecie. Czasy się zmieniają i ostatnio na popularności zyskuje tzw. platoniczne rodzicielstwo. Dwie osoby decydują się na wspólne dziecko, mimo że nie łączy ich żadna romantyczna ani nawet seksualna relacja. Aby wyjść naprzeciw potrzebom takich ludz,48-letni Ivan Fatovic, który wcześniej pracował w hollywoodzkiej agencji talentów, założył w 2011 roku aplikację Modamily.
Aplikacja jest jedną z najpopularniejszych tego typu w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, zyskała ogromną popularność także w Wielkiej Brytanii, gdzie ma już setki użytkowników. Kto najchętniej z niej korzysta?
Za pomocą aplikacji Modamily można znaleźć nie tylko partnera na randkę, ale m.in. dawcę nasienia. Ivan Fatovic wpadł na pomysł założenia aplikacji podczas jednego ze spotkań ze swoimi przyjaciółmi. W rozmowie z brytyjskim "Mirror", Fatovic opowiedział o szczegółach, tego jak narodził się pomysł.
- Wszyscy korzystaliśmy z aplikacji randkowych, dobijaliśmy do czterdziestki i wielu z nas nadal było bezdzietnymi singlami. Słyszałem bardzo dużo narzekania, szczególnie od zaprzyjaźnionych ze mną kobiet, które mówiły, że wszyscy mężczyźni w ich wieku są już zajęci, a ci młodsi nie chcą wchodzić w poważne relacje. Wszystkie czuły jednak ogromną presję z powodu wieku i ich tykającego zegara biologicznego - podkreślał twórca.
Jedna z moich przyjaciółek rozważała nawet skorzystanie z banku nasienia i właśnie wtedy wpadliśmy na pomysł, aplikacji, która mogłaby łączyć takich ludzi. Do tej pory nie było czegoś takiego na rynku.
Założona przez niego aplikacją była pierwszym dedykowanym miejscem, gdzie użytkownicy mogą poznać kogoś w celu założenia rodziny, jeśli decydują się np. na platoniczne rodzicielstwo lub chcą znaleźć dawcę nasienia. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Dziś Modamily to największa w USA baza dawców nasienia, z której korzystają zarówno single, lesbijki, jak i pary, które mają problem z poczęciem dziecka. Dawcy są anonimowi. Jedynie dzieci, które ukończyły 18. rok życia, mogą poznać tożsamość biologicznego ojca. Fatovic twierdzi, że platoniczne rodzicielstwo jest tak samo dobre, jak małżeństwo. Dwie dorosłe osoby wychowują wspólnie dziecko, mimo że nie ma między nimi miłości.
Ivan Fatovic podkreśla, że celem aplikacji nie jest pomoc w poczęciu dziecka w ekspresowym tempie z dopiero co poznaną osobą. Większość użytkowników, którzy decydują się na platoniczne rodzicielstwo, najpierw musi dobrze się poznać i zdobyć do siebie zaufanie.
- Większość takich par dopiero po sześciu miesiącach, albo roku od poznania zdecydowała się na ten krok - podkreślił Ivan w cytowanym wywiadzie. Kluczem do udanego platonicznego rodzicielstwa jest jasne ustalenie zasad jeszcze przed poczęciem dziecka dotyczących takich aspektów jak m.in. miejsce zamieszkania, czy finanse związane m.in. z jego utrzymanie, czy edukacją.
Ivan w rozmowie z "Mirror" wyjawił, że aż 60 proc. użytkowników jego aplikacji to kobiety, z czego aż 20 proc. należy do społeczności LGBTQ+. Większość użytkowniczek jest także po trzydziestce. "To idealne rozwiązanie dla tych osób, które czują, że ich zegar biologiczny tyka, a także dla tych, których nie interesuje związek z jedną osobą przez całe życie. Zawsze to powtarzam, osoba, z którą wychowasz dziecko, nie koniecznie musi być tą samą osobą, z którą się zestarzejesz" - podkreślił Ivan.