ZUS wypłaca Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) już trzeci rok z rzędu, co okazuje się, jest znaczącym wsparciem w domowym budżecie. Świadczenie jest wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności, na którą z opcji zdecydują się rodzice. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane, co oznacza, że cała kwota trafia bezpośrednio na konto rodzica. Jednak wniosek o wypłatę można złożyć tylko przez internet.
Obecnie RKO to świadczenie, które rodzice otrzymają na drugie i kolejne dziecko. Przysługuje ono w kwocie do 12 tysięcy. Co istotne, przysługuje ono od miesiąca, w którym dziecko kończy 12. miesiąc życia do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 35. miesięcy. "Jak się można domyślić, program cieszy się sporą popularnością, jest on poza wyprawką szkolną i 800+ jednym ze świadczeń, jakie wypłacamy rodzicom wychowującym dzieci" – powiedziała Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana przez portal wroclaw.pl.
Tak jak w przypadku świadczeń z programu "Rodzina 800+" czy "Dobry start", aby uzyskać prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego, konieczne jest złożenie wniosku, jednak to można zrobić jedynie przez internet.
Wnioski o wypłatę pieniędzy można złożyć za pośrednictwem tych samych kanałów elektronicznego wnioskowania co w przypadku pozostałych świadczeń rodzinnych, czyli za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Przyjmowaniem wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy, ich rozpatrywaniem oraz wypłatą tego świadczenia będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Okazuje się, że z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego mogą również skorzystać obywatele Ukrainy, którzy w wyniku wojennej zawieruchy znaleźli się oni na terenie naszego kraju. Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, zaznacza, że specjalnie dla tych rodziców są przygotowane specjalne formularze w języku ukraińskim. Zasady tu są te same, co w przypadku polskich rodziców. Otrzymują oni 12 tys. na dziecko, bez konieczności spełniania innych kryteriów. Tu znaczenie ma tylko wiek malucha.