Od września 2024 roku wchodzą zamiany dotyczące przyznawania świadczenia 800 plus. Kluczowym kryterium stanie się tutaj wypełnianie obowiązków edukacyjnych przez dzieci. Oznacza to, że rodziny otrzymają wsparcie finansowe jedynie w przypadku, kiedy dzieci będą objęte obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym lub kontynuować naukę w szkole. Wyjątkiem są oczywiście te maluchy, które są zbyt małe, by pójść do przedszkola i szkoły.
Od września 2024 roku świadczenie, jakim jest 800 plus na każde dziecko, będzie wypłacane pod warunkiem, że dziecko jest objęte obowiązkiem szkolnym i go realizuje. Pieniądze trafią tu przede wszystkim do tych rodzin, których dzieci faktycznie uczestniczą w polskim systemie edukacyjnym. Dotknie to przede wszystkim rodzin ukraińskich, które przebywają w Polsce i korzystają ze świadczenia, ale do tej pory ich dzieci nie chodziły do polskich szkół.
Dla polskich rodzin nic tu się nie zmienia. Nadal świadczenie będzie przysługiwało na każde dziecko w rodzinie, aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Co ważne, okres świadczeniowy dla programu Rodzina 800 plus rozpoczął się 1 czerwca 2024 roku i będzie trwał do 31 maja 2025 roku, zatem nie ma teraz konieczności, by składać nowy wniosek o jego wypłatę.
Nowe zasady przyznawania świadczenia 800 plus, które wejdą w życie od września 2024 roku, mogą wpłynąć na wiele rodzin. Warto mieć to na uwadze i odpowiednio się do tego przygotować. Jednak czy mogą być brane pod uwagę inne kryteria przyznawania świadczenia? Na razie nic tu się nie zmienia. 800 plus jest jednym z najważniejszych świadczeń socjalnych w Polsce, które ma na celu wsparcie rodzin w wychowywaniu dzieci. Przyznawane jest niezależnie od dochodów, czy kwestii podjęcia pracy przez rodziców.
Jednak trzeba wiedzieć, że wnioski o przyznanie świadczenia można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Dostępne są różne kanały, takie jak: