Sławomir, bo o nim mowa, to imię warte odnotowania, chociaż dziś już nie jest tak popularne, jak przed kilkoma dekadami. W 2023 roku zostało nadane zaledwie 24 chłopcom. Warto tu dodać, że to staropolskie imię słowiańskie. Stanowi połączenie dwóch wyrazów: sławo, które oznacza "sławić, sława", oraz mir, czyli "spokój, pokój, świat, dobro".
Szukasz tradycyjnego, niebanalnego imienia, które ma swoje korzenie w kulturze słowiańskiej? Postaw na Sławomira! Pochodzi ono z dawnych czasów, a samo imię można tłumaczyć jako ten, którego sławiono za wprowadzanie spokoju i porządku. Tak więc Sławomir to ktoś, kogo inni mają słuchać, bo niesie ze sobą pokój. Jednak to niejedyne znaczenie, bo znaleźć można jeszcze inne. Imię Sławomir według niektórych etymologów i językoznawców tłumaczyć można jako "chwała wojny".
Warto tu jednak wspomnieć, że to imię można znaleźć w polskich zapisach już nawet z początków XII wieku, gdzie pojawia się jako Sławosz (w 1136 roku) oraz Sławomir (od 1155 roku).
Znane osoby o tym imieniu to chociażby Sławomir Mrożek - dramatopisarz i prozaik; Sławomir Worotyński - poeta; Sławomir Woźniak - tancerz; Sławomir Świerzyński - wokalista; Sławomir Peszko - piłkarz.
Wielu uważa, że imię Sławomir jest twarde i zupełnie niepasujące do małego chłopca. Nic bardziej mylnego. Posiada urocze i piękne zdrobnienia, których przecież można używać na co dzień: Sławek, Sławuś, Sławko, Sławcio, Sławomirek, Sławo, Sławuniek, Sławuń, Sławunio oraz Sławusio. Niektórzy używają też zdrobnienia Miruś.
A jaki jest sam Sławomir? "Jest to osoba, która lubi dążyć do celu i jest skłonna poświęcić się dla swoich bliskich. Sławomir jest silnym liderem, który potrafi wspierać innych i motywować ich do działania. Jest to osoba, która jest wytrwała i nieustraszona w dążeniu do osiągania swoich celów" - podaje portal jakiemie.pl i wiele w tym prawdy.