800 plus - będą zmiany? Ekonomiści są pewni jednego. Chodzi o ogromne obciążenie budżetu państwa

Co będzie dalej ze świadczeniem 800 plus? Czy wciąż będzie wypłacane każdemu dziecku bez żadnych ograniczeń tak, jak dotychczas? A może niekoniecznie? Specjaliści uważają, że pewne zmiany mogą się za jakiś czas okazać niezbędne. Jakie to zmiany? Zobaczcie, co już wiemy.

800 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice śledzą wszystkie informacje dotyczące zasad jego przyznawania, ważnych terminów i ewentualnych waloryzacji. A czy naprawdę program 800 plus może ulec zmianom? Ekonomiści przekonują, że tak. I jest to związane z objęciem Polski procedurą nadmiernego deficytu. Jak podaje serwis "Business Insider", jest ona uruchamiana, gdy "deficyt sektora finansów publicznych kraju przekroczy 3 proc. PKB lub dług publiczny jest wyższy niż 60 proc. PKB". A to może oznaczać konieczność wprowadzenia zmian w zakresie rozdysponowania środków z budżetu państwa, co dotyczy też między innymi świadczeń takich, jak wspomniane 800 plus.

Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]

Wkrótce mogą być konieczne zmiany. Mogą zostać wprowadzone też w 800 plus

Świadczenie wychowawcze istnieje od 2016 roku i od tamtej pory przeszło już kilka sporych zmian. Na początku było to 500 plus i przysługiwało tylko na drugie (i każde kolejne) dziecko, a co więcej obowiązywał również próg dochodowy. To się zmieniło trzy lata później, gdy rząd zdecydował o przyznaniu świadczenia na każdą pociechę i bez żadnych warunków. A od 1 stycznia 2024 roku wzrosła wysokość wsparcia z 500 do 800 złotych, co jest nie bez znaczenia dla budżetu państwa. Dlatego ekonomiści uważają, że są konieczne zmiany. Jakie? Jedną z propozycji jest wprowadzenie progu dochodowego, aby świadczenie otrzymywały tylko najuboższe osoby. Innym pomysłem jest też wprowadzenie obowiązku podjęcia zatrudnienia przez przynajmniej jedno z rodziców dziecka. A czy takie zmiany zostaną wprowadzone? I jeśli tak, to kiedy? Jak podaje serwis WP.pl, w listopadzie Komisja Europejska zarekomenduje zalecane zmiany, a rząd również będzie planował, co zrobić. Stąd pierwsze oficjalne propozycje ewentualnych zmian w 800 plus mogą pojawić się już tej jesieni. A czy i jakie będą? Zobaczymy.

Zmiany w 800 plus. Od września pojawi się jeden nowy warunek do spełnienia

Obecnie, aby móc pobierać 800 plus wystarczy mieć niepełnoletnią pociechę, jednak od 1 września 2024 r. pojawi się jeszcze jeden warunek. Jest nim realizacja przez dziecko jednego z poniższych obowiązków:

  • obowiązek szkolny,
  • obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego (tzw. zerówka),
  • obowiązek nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji.

Przy czym z tego obowiązku zwolnione są dwie grupy dzieci -  maluchy za małe na jego realizację oraz uczniowie, który rozpoczną właśnie klasę maturalną. Warto również pamiętać, że nowe zasady oficjalnie wejdą w życie od początku września 2024 roku, ale 800 plus już zostało przyznane na ten okres, więc nowe warunki będą de facto obowiązywały od roku szkolnego 2025/2026.

Więcej o: