Dziecko i dorosły meldują się w hotelu. Od teraz będzie trudniej! Hotelarze wyliczają problemy

15 sierpnia weszła w życie nowelizacja określana jako tzw. Lex Kamilek, która wprowadza standardy ochrony małoletnich. Nowelizacja dotyczy pracowników hoteli i pensjonatów, a także zatrudnionych w nich animatorów, którzy od tej pory będą mieli obowiązek sprawdzić relacje, jakie łączą ich gości z dziećmi, z którymi podróżują.

Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, którą określa się mianem "Lex Kamilek", wprowadza standardy ochrony dziecka w różnych wymiarach. Obowiązujące od 15 sierpnia zmiany dotyczą przede wszystkim placówek oświatowych, wychowawczych, edukacyjnych i opiekuńczych. Jak się jednak okazuje, nowelizacja ma także pewne przełożenie na całą branżę hotelarską, bo i tam w dużej mierze przebywają dzieci.

Zobacz wideo Sprawdzamy, co dzieci wiedzą o pracy. "Wypłata? To jest nagroda"

Hotelarze mają problem z wdrożeniem "Lex Kamilek"

Każda instytucja, z której korzystają dzieci, do 15 sierpnia musi wdrożyć tzw. standardy ochrony małoletnich. Mają one m.in. pomóc wcześniej dostrzec sygnały, że dziecku może dziać się krzywda lub przed tą krzywdą chronić. Wiele placówek nie wie jednak, jak przygotować się do nowych przepisów.

Parlamentarzyści już w lipcu 2023 r. przyjęli nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a przepisy wdrażane są etapami. Natomiast sama nowelizacja w całości weszła w życie 15 sierpnia i ma bardzo duży wpływ na branżę hotelarską. Od teraz "obowiązek wprowadzenia tych standardów mają także podmioty świadczące usługi hotelarskie oraz turystyczne, a także prowadzące inne miejsca zakwaterowania zbiorowego, w zakresie niezbędnym do zapewnienia ochrony małoletnich" - czytamy na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich. Wspomniane standardy zakładają m.in. "procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego oraz zawiadamianie sądu opiekuńczego".

Pracownicy hoteli i pensjonatów, a także zatrudnieni w nich animatorzy, będą mieli obowiązek sprawdzić relacje, jakie łączą ich gości z dziećmi, z którymi podróżują. Oprócz tego, każda placówka, w której praca wiąże się z działalnością z dziećmi wymienioną w ustawie, musi przestrzegać zasad bezpiecznej rekrutacji. Polega ona na sprawdzaniu nowych kandydatów w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym i pozyskaniu zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. 

"Nakłada się obowiązek weryfikacji relacji i identyfikacji małoletniego"

Zgodnie z tłumaczeniem mecenas Marii Łupickiej cytowanej przez Polskie Radio, pracownicy będą musieli stosować się do "zasad i procedur identyfikacji małoletniego przebywającego w takim obiekcie i również weryfikacji jego relacji w stosunku do osoby dorosłej, z którą przebywa w tym obiekcie". Ponadto nowelizacja wprowadza "zasady i procedury reagowania w przypadku uzasadnionego przypuszczenia, że dobro małoletniego na terenie obiektu hotelarskiego lub korzystającego z usług turystycznych jest zagrożone".

Warto wspomnieć, że według wielu specjalistów przepis ten jest niejasny. "Pomimo tego, że nakłada obowiązek weryfikacji relacji i identyfikacji małoletniego, jednocześnie nie wyposaża pracowników hoteli w jakiekolwiek uprawnienia do weryfikacji tej tożsamości". 

Rodzice mogą zaopatrzyć się w dowód osobisty dla dziecka

Niepełnoletni, podczas podróży po Polsce, nie muszą mieć dowodów osobistych, jednak każdy rodzic lub opiekun prawny może taki dokument wyrobić. Do tej pory do uzyskania dla dziecka dowodu lub paszportu skłaniały przede wszystkim podróże zagraniczne. Warto pamiętać jednak, że wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka jest bezpłatne, a informacje o procedurze znajdują się na stronach rządowych. 

Więcej o: