1 lipca 2024 roku ruszył nabór wniosków w ramach rządowego programu Dobry start. Aby dostać 300 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka, wystarczy jedynie złożyć wniosek. Nie jest brany pod uwagę próg dochodowy, ani też fakt pobierania innych świadczeń, jednak część dzieci i tak została wyłączona z programu. Kto nie może ubiegać się o wypłatę dodatku? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Program Dobry start to jednorazowe świadczenie przyznawane rodzicom dzieci i nastolatków, którzy uczęszczają do szkół (podstawowych, średnich, wyższych). Nie jest wysokie, wynosi 300 zł, ale jest realnym wsparciem w zakupie szkolnej wyprawki. Kto zatem może ubiegać się o pieniądze?
Dodatek przysługuje rodzicom na każde dziecko, które co ważne, realizuje obowiązek edukacyjny. "Świadczenie dobry start przysługuje wyłącznie na dzieci uczące się w szkole rozumianej jako szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa, klasy dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej prowadzone w szkole ponadpodstawowej, szkoła artystyczna, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, specjalny ośrodek szkolno- wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy" - czytamy na stronie gov.pl.
Zatem nie otrzymają jej dzieci chodzące do przedszkola czy zerówki, nawet jeśli ta jest w szkole, ani także studenci. Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia:
Rodzice mogą składać już wnioski wypłatę świadczenia. Nabór rozpoczął się 1 lipca 2024 roku i potrwa aż do 30 listopada. Ich rozpatrywaniem, przyznawaniem i wypłatą świadczenia dobry start zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najważniejsze jest jednak informacja, że dokumenty można składać tylko drogą online za pośrednictwem:
"Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku" – przypomina Ministerstwo Edukacji w swoim komunikacie, zatem nie warto czekać z wnioskiem.