Dobry start w zerówce? Rodzice pytają, co z 300 plus. Nie wszystkie dzieci się załapią

Dobry start to rządowy program, którego głównym zadaniem jest wsparcie rodziców w zakupach szkolnej wyprawki. Ta jak wiemy, może kosztować całkiem sporo, dlatego każda złotówka jest tu ważna, chociaż sama kwota wsparcia nie jest zbyt wysoka. To 300 zł, jednak okazuje się, że nie wszystkim dzieciom się ono należy. Kto nie dostanie pieniędzy?

Dobry start, czyli potocznie nazywane 300 plus na dziecko to program rządowy oferujący jednorazowe świadczenie na zakup wyprawki szkolnej. Co do zasady, uprawnione do takiego wsparcia są wszystkie dzieci chodzące do szkoły, jednak z pewnymi wyjątkami. Chodzi tu przede wszystkim o "zerówkowiczów".

Zobacz wideo Zajęcia na strzelnicy w szkołach. Czy to dobry pomysł?

Dobry start nie dla wszystkich? Są obostrzenia w programie

300 zł dla każdego dziecka na zakup wyprawki szkolnej w ramach rządowego programu Dobry start przysługuje raz w roku. Warunek jest jeden: program skierowany jest do dzieci uczących się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci z niepełnosprawnościami, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Co zatem z "zerówkowiczami"? Czy ich rodzice również mogą ubiegać się o dodatkowe wsparcie? Niestety nie. Te maluchy zostały wyłączone z programu. 300 plus nie obejmuje dzieci realizujących przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. zerówce prowadzonej w szkole. Świadczenie nie przysługuje także studentom.

300 plus – pamiętaj o wniosku

300 plus to rządowy program skierowany do rodziców dzieci uczących się w szkole. Jednak, aby otrzymać pieniądze, muszą oni złożyć wniosek. Od roku szkolnego 2021/2022 wnioski o świadczenie można składać wyłącznie drogą elektroniczną do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak dość sporym ułatwieniem jest tu fakt, że można zrobić to za pośrednictwem trzech kanałów: za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, korzystając z PUE ZUS lub za pomocą bankowości elektronicznej.

Wypłata pieniędzy odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazany przez wnioskodawcę rachunek bankowy. Wniosek należy złożyć najpóźniej do 30 listopada.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.