Wnuki moja miłość

Gdy zostajemy rodzicami, świat staje na głowie. Od tej pory wszystko w naszym życiu się zmienia. A jak to jest, gdy nagle zostaje się babcią? - oto, co piszą na ten temat same zainteresowane.

Odkąd moje córki wyszły za mąż, czułam, że je tracę. Moje dzieci miały już swoje życie, a ja stawałam się z dnia na dzień zgorzkniałą chyba już staruszką.

Babcia Maria

Wiadomość

Pewnego dnia córka zadzwoniła ze Stanów z wiadomością, że spodziewa się dziecka. Ziemia zatańczyła mi pod stopami.

Babcia Jolanta

Gdy dowiedziałam się, że zostanę babcią, pomyślałam: "Kolejny bobas w naszej rodzinie", ale w tej samej chwili... "Boże! To nie kolejna siostrzenica czy siostrzeniec, tylko moja własna wnuczka. Moja wnuczka? Ja babcią? Ale cudownie!".

Babcia Henia

Rozpłakałam się i z radości zaczęłam podskakiwać jak sprężyna. Już wtedy zmieniło się moje życie.

Babcia Ela

Z pośpiechem odbieraliśmy telefon, w oczekiwaniu na Tę wiadomość. Wreszcie: Jest! Mamy wnuka! Następnego dnia siedzę już w samolocie do Chicago. Za 10 godzin spotkam się z wnukiem.

Babcia Jolanta

Ten pierwszy raz

Z rozpierającą mnie dumą - od pięt do czubka głowy - towarzyszyłam młodym, gdy opuszczali szpital. Zaproponowali mi to, więc czułam się szczególnie wyróżniona.

Babcia Mirka

Gdy zobaczyłam małą, przez chwilę nie wiedziałam, co się ze mną dzieje. Burza radości. Byłam chyba najszczęśliwszą osobą na świecie. Wyszeptałam do wnusi: "Ty moja królewno". I zapomniałam o wszystkim - teraz najważniejsza jest ona.

Babcia Henia

Życia sens

Gdy jestem z wnukami, czas staje w miejscu. Zupełnie nie interesuje mnie, co dzieje się dookoła. Ważne jest, żeby zrobić dobrą kaszkę, żeby w zupie nie było za dużo groszku, żeby autko jeździło. No i najważniejsze, żeby móc gonić z nimi po mieszkaniu, skakać po łóżku rodziców (gdy nie widzą) i udawać samolot (super robię jumbo jeta).

Babcia Marysia

Przechodziłam klimakterium. Ciągle byłam smutna albo rozdrażniona, życie wydawało mi się szare i bez celu. Oleńka wniosła do mojego serca tyle radości, nadziei, światła, a co najważniejsze przywróciła mi sens życia. Znów czuję się potrzebna. I chce mi się żyć.

Babcia Maria

Z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że z depresji wyleczyły mnie wnuczki. Nie mam czasu rozmyślać o swoich chorobach, rozczulać się nad sobą, po prostu biorę leki i już.

Babcia Henia

Wczoraj i dziś

Gdy przypominam sobie siebie jako matkę, ze smutkiem stwierdzam, że wiele bym zmieniła. Najbardziej wyrzucam sobie brak cierpliwości. Teraz jestem łagodniejsza, bardziej tolerancyjna. Gdy widzę wnusia, staram się tylko, aby był uśmiechnięty i zadowolony.

Babcia Urszula

Gdy sama byłam młodą matką, wciąż zamartwiałam się, czy moje dziecko dostatecznie się najadło, napiło. Prawidłowe odżywianie wydawało mi się najważniejsze. Teraz, gdy jestem babcią, skupiam się na spokojnym obserwowaniu rozwoju wnuka. Spadła ze mnie ta ogromna odpowiedzialność za dziecko - to domena rodziców. Ja, babcia, jestem głównie od kochania.

Babcia Mirka

Chyba jestem bardziej cierpliwa i wyrozumiała. Może dopiero teraz dojrzałam do opiekowania się dzieckiem?

Babcia Danuta

Wnuki na zdrowie

Mateusz i Łukasz sprawili, że ubyło mi lat. Nie potrzebuję kremów odmładzających, bo jeden spacer z wnukami jest lepszy niż najlepsze specyfiki. Ostatnio goniąc starszego zażyłam tzw. okładu błotnego na trawie.

Babcia Marysia

Oleńka jest najdoskonalszym lekiem, który pobudził moje receptory do życia.

Babcia Maria

Uwielbiam być z Anią. Przebieranie, karmienie, zabawy z nią to sama przyjemność. Obserwować, jak rośnie, jak się rozwija, patrzeć w te jej niebieskie roześmiane oczka, to najcudowniejsze lekarstwo na moje skołatane nerwy.

Babcia Henia

Babcine smuteczki

Gdy jedna z moich koleżanek zaglądając do wózka, stwierdziła: "Ale on jest drobniutki", zawrzała we mnie krew. Zaczęłam ją przekonywać, że nie jest taki mały, że pięknie je, że wspaniale się rozwija, że jest zgrabny, a nie zapasiony. Nie poznawałam siebie.

Babcia Mirka

Regularnie dostajemy zdjęcia i taśmy wideo z Alexandrem, ale to tak mało. Chciałabym uczestniczyć w życiu mojego wnuka, ale przez ogromną odległość, jaka nas dzieli, jest to prawie niemożliwe. Boję się, że Alexander nie będzie nas znał. Boję się jego reakcji na nasze spotkanie.

Babcia Jolanta

Nie mogłam zrozumieć, że tak naprawdę Kubuś ma dwie babcie, dwóch dziadków i pradziadków. Byłam zazdrosna, że mój wnuk uśmiecha się również do drugiej babci. Potem zrozumiałam, że to wspaniale, że ma tak liczną rodzinę.

Babcia Mirka

Żeby nie zwariować

Odkąd mam wnuczki, chce mi się żyć, taka wewnętrzna siła nakręca mnie, dodaje mi skrzydeł. Jak wspaniale usłyszeć: "Moja kochana babciu".

Babcia Henia

Modlę się o rozum. Żeby nie zwariować. Z prezentami, upominkami, zdjęciami. Nie chcę być babcią, która będzie kojarzyła się wnukowi tylko z dawaniem.

Babcia Mirka

Powiem wam w sekrecie, że śmiech moich wnucząt to najpiękniejsza muzyka.

Babcia Marysia

Fragmenty prac Danuty Adamiak ze Świdnicy, Mirosławy Bekisz z Bydgoszczy, Urszuli Bibik ze Stargardu, Marii Jolanty Dąbrowskiej z Warszawy, Elżbiety Molskiej ze Szczawna-Zdroju, Marii Polańskiej z Krakowa, Marii Praniuk ze Słupska, Henryki Starzyńskiej z Jakubowa, nadesłanych na konkurs "Babcią być".