To imię dostało tylko 40 chłopców. Dawniej wierzono, że na morzu przynosi pecha

To imię, chociaż brzmi elegancko i dumnie, należy w naszym kraju do tych rzadkich. W ubiegłym roku otrzymało je zaledwie 40 chłopców. Czy ma to związek z modą? A może jego znaczeniem? Być może nie bez znaczenia jest również jego skojarzenie. Dlaczego? W języku potocznym w ten sposób określa się osobę, która wpędza innych w kłopoty, sam wychodząc z nich bez najmniejszego szwanku.

Jonasz, bo o tym imieniu mowa, to hebrajskie imię pochodzące z Biblii. Pochodzi ono od słowa jona (tłum. "gołąb") i jest głęboko zakorzenione w kulturze semickiej. Tu warto również wspomnieć o proroku Jonaszu, który występuje na kartach Starego Testamentu. Zasłynął m.in. z tego, że w czasie sztormu wypadł z łodzi i został połknięty przez wieloryba, w którego brzuchu spędził trzy dni i trzy noce – wychodząc z opresji bez szwanku. Obecnie to imię należy do tych niszowych, odchodzących do lamusa, a nie bez znaczenia jest tu jego skojarzenie.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Jonasz – imię dla chłopca, które pięknie brzmi, ale nie jest popularne

Hebrajskie imię Jonasz dosłownie można tłumaczyć jako "gołąb", co kojarzy się z pokojem. W języku potocznym w ten sposób określa się jednak człowieka, który wpędza innych w kłopoty, a sam wychodzi z nich obronną ręką. Według starych przesądów imię to może ono przynieść pecha rodzinie. Być może te nieprawdziwe i krzywdzące uprzedzenia wpływają do dziś na jego popularność. Wielka szkoda, bo jest to imię piękne i oryginalne. W 2019 roku zostało nadane zaledwie 53 razy, a w 2020 - 44 razy. Rok później imię to dostało 56 chłopców, a w 2022 - 34. W 2023 roku również nie było popularne, nadane zostało tylko 40 razy.

Dlaczego ludzie wierzą, że to pechowe imię?

Opinia "pechowego" przylgnęła do tego imienia przez historię proroka Jonasz. Ten płynął statkiem i kazał wyrzucić się przez burtę. Nie utonął, lecz został połknięty przez ogromną rybę, a po trzech dniach wypluty na brzeg. Żeglarze wierzyli, że to imię przynosi pecha na morzu, dlatego nie wpuszczali przez wieki na pokład mężczyzn o tym imieniu. A jeśli komuś udało się zataić swoje imię, a później wyszło na jaw, jak się nazywa, to taki człowiek zostawał wyrzucany za burtę wprost do morskiej otchłani.

Jednak w życiu nie kierujemy się przesądami i starymi legendami. Dziś imię to, chociaż mało popularne, jest uważane za piękne i na pewno ponadczasowe. Czy kiedyś stanie się modne? Czas pokaże.

Jonasz, czyli osoba błyskotliwa, z talentem artystycznym i poczuciem humoru

Mężczyźni o imieniu Jonasz kojarzą się dziś już nie z pechem, ale wielkim talentem, ogromnym dystansem do siebie i dużym poczuciem humoru, co szczególnie doceniają jego znajomi. Jonasza cechują takie zalety jak punktualność, lojalność i uczciwość. "Oznacza również mężczyznę o silnym charakterze i odwadze, który jest gotowy do podejmowania trudnych decyzji" – podaje portal jakiemie.pl.

Imię Jonasz doczekało się wielu zdrobnień w języku polskim. Oto najpopularniejsze z nich: Jonaszek, Jonek, Jonaszko, Jon, Jono, Jonuś, Jonko, Jonki, Joniś, Jonik.

Jonasz imieniny obchodzi 21 września, 11 lutego, 22 września i 12 listopada.

Więcej o: