Nad Bałtykiem 9 w skali Beauforta. Co robili plażowicze? "Głupich nie sieją"

Wielu plażowiczów ignoruje czerwoną flagę, oznaczającą zakaz kąpieli. Wzburzone morze z wysokimi falami to dla nich miejsce na doskonałą zabawę. Niestety bardzo często biorą w niej udział także dzieci.

Kiedy na plaży strzeżonej pojawi się wywieszona przez ratowników czerwona flaga, oznacza to, że obowiązuje kategoryczny zakaz wchodzenia do wody. Nie wolno tego robić nawet przy brzegu, żeby się schłodzić. Jest wiele powodów takiej sytuacji: wysokie fale, wyładowania atmosferyczne, chemiczne lub biologiczne skażenie wody, słaba widoczność, silne prądy wsteczne czy temperatura niższa niż 14 stopni Celsjusza. Czy jednak Polacy stosują się do zasad? Sceny z plaży na Mierzei Wiślanej wołają o pomstę do nieba.

Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce

"To selekcja naturalna"

Na TikToku, na koncie "Na Mierzeję" udostępniono nagranie z nadbałtyckiej plaży. Tego dnia ratownicy wywiesili czerwoną flagę, bo panowały niebezpieczne warunki - było 9 stopni w skali Beauforta, czyli silny sztorm. Plażowicze nic sobie z tego nie robili i w najlepsze bawili się w wodzie pośród fal. Wśród nich były też dzieci. W komentarzu do nagrania czytamy:

Głupich nie sieją, sami się rodzą. I będziemy to powtarzali do końca świata.

Internauci pisali: "To tzw. selekcja naturalna". Co jednak może bardziej zaskakujące, wiele osób stwierdziło, że takie zakazy są niepotrzebne, a plażowicze powinni się móc kąpać tam, gdzie chcą w każdych warunkach.  

Plażowicze ignorują czerwoną flagę

To niestety bardzo częsta sytuacja. - Żaden rodzic nie pozwoli dziecku przejść przez ulicę na czerwonym świetle, ale wielu pozwala im wchodzić do wody gdy jest czerwona flaga. Mało tego, żaden rodzic nie powie dziecku, aby przeszło na czerwonym świetle obok sygnalizatora, ale powie: 'idziemy się kąpać obok, na niestrzeżonej' - mówi w rozmowie z eDziecko Łukasz Kisielewski, były policjant z Łeby. - Dlaczego? To równie niebezpieczne - dodaje.

Zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą

Dla tych, którzy mają wątpliwości, na stronie gov.pl zamieszczono zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Najważniejsze z nich to:

  • Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr;
  • Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze ci znanych;
  • Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu;
  • Pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne;
  • Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody - nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo. Tu toczy się walka o życie ludzkie;
  • Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia;
  • Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.