Pewna mama, która prowadzi profil @hanzcakess pokazała, co znalazła w uchu swojej córeczki. Wzięła pęsetę i zaczęła wyciągać cało obce. Córeczka była zainteresowana całym zabiegiem. Początkowo wyglądało na to, że w uchu jest jakieś ziarenko albo mała kuleczka. Po wyciągnięciu okazało się jednak, że jest to coś, co trudno było jej nazwać słowami. Przypominało plastikowe kółko i było oblepione woskowiną uszną.
W komentarzach wiele osób zastanawiało się, czym jest tajemnicze znalezisko w uchu dziecka. Niektórzy pisali, że może to jakieś ziarenko lub "coś" znalezionego na ziemi podczas zabawy. Wiele osób wyjaśniło jednak, że jest to drenaż, który zakłada się przy często nawracających infekcjach ucha.
Jest to drenaż wkładany do uszu zwykle dzieci, który pomaga odprowadzać płyn powodujący przewlekłe infekcje ucha. Pomaga zapobiegać tworzeniu się woskowiny u dzieci, które produkują zbyt dużo wosku
- wyjaśniła jedna z osób. "To jest drenaż, byłam przerażona, jak znalazłam go kiedyś w uchu syna, dopóki nie zdałam sobie sprawy, co to jest", "To drenaż, czyli przelotka, jest po to, by pomóc uchu odprowadzić płyn, moja córka musiała je mieć, bo ciągle dostawała infekcję ucha", "Dla każdego, kto nie wie, to jest drenaż. Jest wkładane, aby pomóc w drenażu i gromadzeniu się woskowiny. Miałem tymczasowe drenaże uszne i właśnie założyłem stałe kilka miesięcy temu" - pisali też inni.
Dziwne jest to, że mama, pokazująca nagranie, nie wiedziała, co znalazła w uchu swojego dziecka. Powinna przecież wiedzieć, że dziewczynka ma dreny, ponieważ są zakładane u laryngologa. Wśród komentarzy nie brakowało też wpisów krytykujących kobietę, że nie możliwe, by nie miała pojęcia, że córka ma dreny, a jeśli faktycznie tak było, to niezbyt dobrze o niej świadczy.
Drenaż ucha nazywany jest też tympanostomią. Jest to zabieg laryngologiczny, który polega na odprowadzeniu zalegającej wydzieliny oraz założeniu umieszczenia niewielkiej rurki, obniżają ciśnienie w uchu i odprowadzanie nadmiaru płynu z jam bębenkowych.
Drenaż uszu polega na założeniu drenu, czyli małego urządzenia z tworzywa sztucznego (silikon, fluoroplastik), będącego w istocie rurką zaopatrzoną w dwa kołnierzyki zapobiegające przemieszczeniu się drenu poza błonę bębenkową. Drenaż ma na celu zapobiec kolejnym ostrym zapaleniom ucha środkowego oraz poprawę słuchu. Poprzez odessanie płynu wysiękowego, który stanowi fizyczną barierę dla dźwięków
- czytamy na otoralyngolodzy.pl. Dreny są malutkie, nie są więc widoczne.