Wybór imienia dla dziecka to ważna decyzja dla rodziców. Inspiracji szukają w różnych źródłach - religii, popkulturze, historii, językach obcych czy rankingach popularności. To imię jest na samym końcu owych rankingów. Według danych GUS, ostatni raz nadano je w 2018 roku. Otrzymało je wówczas tylko dwoje dzieci. Od tamtej pory jest właściwie zapomniane. Co to za imię? Longin i jest ono kojarzone głównie z Longinusem Podbipiętą, bohaterem powieści "Ogniem i mieczem" Henryk Sienkiewicza, stąd warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej.
Imię Longin wywodzi się z języka łacińskiego od słowa "longus", który oznacza "długi". Żeńskim odpowiednikiem jest Longina. To imię można zdrabniać i skracać na różne sposoby:
W językach obcych przyjmuje bardzo podobne formy do tej z języka polskiego:
Longin nie ma szczęścia, jeśli chodzi o imieniny. Może je świętować tylko cztery razy w roku w następujących terminach: 15 marca, 2 maja, 3 lipca i 29 października. To imię nosiło dziewięciu chrześcijańskich świętych, więc można je wybrać na bierzmowanie. Innymi znanymi osobami o tym imieniu są: