Zmiana w podstawie programowej od września. Uczniowie będą podekscytowani
Rok szkolny 2024/2025 to szereg zmian. Nowości dotyczą nie tylko pracy nauczycieli, organizacji w placówkach edukacyjnych, ale również podstawy programowej. Czego mogą spodziewać się uczniowie? Tym razem wiadomość może ich bardzo pozytywnie zaskoczyć.
Nowy rok szkolny zwiastuje wiele zmian. Dotyczyć będą one niemal wszystkich dzieci. Na nowości muszą przygotować się zarówno rodzice i uczniowie uczęszczający do klas I-III szkoły podstawowej oraz uczniowie klas IV-VIII oraz liceów ogólnokształcących i technikum. Starsza grupa uczniów będzie zachwycona informacją, że zakres podstawy programowej zostanie ograniczony.
Na jakie zmiany muszą przygotować się uczniowie?
O zmianach w zakresie nauczania ministra Barbara Nowacka wypowiadała się już w ubiegłym roku. Główna zmiana obejmie uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i wszystkich rodzajów szkół ponadpodstawowych - podstawa programowa zostanie ograniczona o ok. 20%. Ministerstwo jest zdania, że to pomoże uczniom i nauczycielom w spokojniejszej i bardziej dogłębnej realizacji poruszanych tematów. Dzięki temu poziom kształcenia ulegnie wzrostowi.
Zmiany w podstawie programowej obejmą następujące przedmioty:
- w szkołach podstawowych w klasach IV-VIII: języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka łacińskiego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego - kaszubskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki, informatyki.
Zobacz wideo Zajęcia na strzelnicy w szkołach. Czy to dobry pomysł? [SONDA]
- w liceach ogólnokształcących i technikum: języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka łacińskiego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego - kaszubskiego, historii, historii i teraźniejszości, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki, informatyki, filozofii, języka łacińskiego i kultury antycznej, historii muzyki, historii sztuki.
- w szkołach branżowych I i II stopnia zakres treści nauczania zostanie zmieniony w przypadku języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego - kaszubskiego, historii, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki oraz informatyki.
A co w klasach I-III?
Zmiany dosięgną także uczniów wczesnoszkolnych. Ich podstawa programowa zostanie z kolei uzupełniona o znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało, że nie będzie się to wiązało ze zmianami podręczników.