Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli 2024. Ważne zmiany już od 1 września

Którym pedagogom będzie przysługiwała wcześniejsza emerytura? I jakie warunki będą musieli spełnić, aby móc skorzystać z tego świadczenia? Już za kilka tygodni wchodzą w życie zmiany dotyczące owych wcześniejszych emerytur. Jakie? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

1 września 2024 roku wejdą w życie zmiany przepisów w Karcie Nauczyciela, które umożliwią pedagogom skorzystanie z tzw. emerytury stażowej. Przy czym dotyczą one tych nauczycieli, którzy nie spełniają warunków wymaganych do przyznania wcześniejszej emerytury. A co trzeba zrobić, aby móc pobierać to nowe świadczenie? I ile będzie ono wynosiło? Zobaczcie sami.

Zobacz wideo Czy emerytom starcza dziś na życie w Polsce? [SONDA]

Emerytury stażowe dla nauczycieli. Takie warunki będą musieli spełnić pedagodzy

Jak podaje serwis Infor.pl, aby móc otrzymywać emeryturę stażową, nauczyciel będzie musiał spełnić kilka warunków. Są one następujące:

  • rozpoczęcie pracy jako nauczyciel, wychowawca, inny pracownik pedagogiczny w przedszkolu, szkole, placówce lub innej jednostce organizacyjnej przed 1 stycznia 1999 r.,
  • udokumentowanie 30 lat stażu pracy składkowego (bez okresów rolnych),
  • udokumentować 20 lat pracy jako nauczyciel na przynajmniej pół etatu,
  • rozwiązanie stosunku pracy na swój wniosek lub jego samoistne wygaśnięcie,
  • złożenie wniosku o przyznanie świadczenia przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Co istotne, w przypadku emerytury stażowej nie jest istotny wiek nauczyciela, który zechce z tego świadczenia skorzystać.

Emerytury stażowe dla nauczycieli. Ile będą wynosiły? To też warto o nich wiedzieć

Wniosek o przyznanie emerytury stażowej trzeba złożyć przed osiągnięciem wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Warto też wiedzieć, że prawo do jej pobierania nie ustaje wraz z osiągnięciem tego wieku. A ile właściwie będzie wynosiła emerytura stażowa? Oblicza się ją w następujący sposób:

(zwaloryzowany kapitał początkowy + zwaloryzowane składki zgromadzone na koncie + zwaloryzowane środki zgromadzone na subkoncie) / długość średniego dalszego życia dla osoby w wieku, w którym przechodzi na emeryturę stażową. 

Przy czym, aby mieć prawo do emerytury stażowej, kwota z powyższego wyliczenia nie może być niższa niż najniższej emerytury, czyli obecnie 1780,96 zł brutto. Warto również pamiętać, że środki zgromadzone w OFE są umarzane i przechodzą na subkonto w ZUS-ie, które jest zamykane. W przypadku kobiet oznacza to brak prawa do emerytury kapitałowej po osiągnięciu wieku emerytalnego i brak prawa do jej przeliczenia. A co z dziedziczeniem środków z subkonta? W przypadku emerytury stażowej nie podlegają one dziedziczeniu, czyli nie ma w tym przypadku prawa do wypłaty gwarantowanej ani do podziałów owych pieniędzy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.