Obecnie rodzice dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, mogą skorzystać z wielu różnych świadczeń. Są to m.in. 800 plus, 300 plus, żłobkowe czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Jednak już za kilka miesięcy wejdzie w życie nowy rządowy program "Aktywny rodzic" (zwany potocznie babciowym). Będzie przysługiwało rodzicom maluchów w wieku od 12 do 35 miesięcy, ale tylko pod pewnymi warunkami. A jakimi? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.
Program "Aktywny rodzic" będzie przeznaczony dla rodziców najmłodszych dzieci i będzie się składał z trzech różnych świadczeń. Z tego dwa będą przeznaczone dla osób pracujących, które oddadzą dziecko pod opiekę placówki (żłobka, klubu dziecięcego) lub opiekuna, np. niani czy babci. Przy czym każdy wniosek będzie szczegółowo rozpatrywany. Co będzie sprawdzane? - Będziemy sprawdzać m.in. aktywność zawodową i podstawę wymiaru składek za poprzedni miesiąc wnioskodawcy oraz drugiej osoby wychowującej dziecko - powiedział zastępca szefa ZUS-u w rozmowie z serwisem Fakt.pl. Przy czym warto wiedzieć, że nie każda praca zostanie uznana za aktywność zawodową. Tak będzie w przypadku osób zatrudnionych na umowę o dzieło. Wszystko przez to, że rodzaj i wymiar owej umowy o dzieło sprawia, że nie jest ona aktywnością zawodową w rozumieniu ustawy.
Babciowe wejdzie w życie 1 października i od tego dnia rodzice będą mogli składać wnioski, ale wyłącznie drogą elektroniczną. Przy czym pieniądze zostaną wypłacone później, prawdopodobnie pod koniec listopada bądź na początku grudnia. A jakie świadczenia wejdą w skład babciowego? Oto ich krótka charakterystyka: