800 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice pilnują dat przelewów oraz dbają, aby w porę dopełnić formalności. A komu właściwie przysługuje świadczenie wychowawcze? I jakie warunki trzeba spełnić? Warto wiedzieć, że już niedługo wejdą spore zmiany w 800 plus, które wpływają na wspomniane warunki. Zresztą zobaczcie sami.
Obecnie, aby otrzymywać z ZUS-u środki w ramach programu 800 plus, trzeba być rodzicem niepełnoletniego dziecka. Jednak już od 1 września 2024 roku to się zmieni i dojdzie jeden warunek - realizowanie przez pociechę jednego z poniższych obowiązków:
Przy czym z tego obowiązku zwolnione są dwie grupy dzieci - maluchy za małe za jego realizację oraz uczniowie, który rozpoczną właśnie klasę maturalną. Warto również pamiętać, że nowe zasady oficjalnie wejdą w życie od początku września 2024 roku, ale 800 plus już zostało przyznane na ten okres, więc nowe warunki będą de facto obowiązywały od roku szkolnego 2025/2026.
Co do zasady świadczenie wychowawcze przysługuje wszystkim niepełnoletnim dzieciom. Wkrótce dojdzie do tego realizacja obowiązku szkolnego (nauki). Stąd pociechy, które ukończą 18. rok życia bądź nie będą się uczyły w polskiej placówce, stracą 800 plus. Jednak nie tylko. Świadczenie nie będzie wypłacanie również w następujących przypadkach: