To, co zobaczysz na tym czarno-białym obrazku, pokaże, czy nadal masz umysł dziecka. Niesamowite!

Co widzicie na tym niepozornym, czarno-białym obrazku? Jesteście pewni odpowiedzi? To dobrze, bo ta pokazuje, czy nadal ma się umysł jak u dziecka. Jak to możliwe? I co konkretnie można dostrzec na powyższym obrazku? Sprawdźcie sami.

Mózg można ćwiczyć na różne sposoby - czytając książki, rozwiązując zagadki, łamigłówki logiczne czy choćby poprzez zabawę iluzjami optycznymi. Te ostatnie wymagają patrzenia na różne sposoby i pod różnym kątem, co jest naprawdę niezłą gimnastyką dla umysłu zarówno dzieci, jak i dorosłych. A w przypadku tego obrazka wiek patrzącego jest naprawdę istotny.

Zobacz wideo Złudzenie optyczne, czyli jak nasz mózg potrafi nas oszukać [Pracownia Bronka]

Co znajduje się na czarno-białym obrazku? To determinuje wiek patrzącego

Na czarno-białym obrazku opublikowanym jakiś czas temu na Instagramie użytkownika Optical Illusion (@optical_illusion___) można dostrzec dwie rzeczy. Jakie?

 

Zależnie od patrzącego, może to być Indianin w pióropuszu i z kolczykiem w uchu, albo odwrócony plecami Inuita, pochylony nieco do przodu i trzymający jedną dłoń wyciągniętą przed siebie. Co ciekawe, niektórzy są w stanie zobaczyć od razu oba te obrazy. Jak to możliwe? Wszystko przez plastyczność umysłu, która z kolei jest powiązana z wiekiem. Zdecydowanie najbardziej plastyczne są umysły dzieci, zwłaszcza tych młodszych, a najmniej - osób starszych. Jednak dlaczego właśnie wieku odgrywa tu taką rolę? Przecież patrzymy na to samo, prawda? Jak się okazuje, jest coś jeszcze, co zmienia nasz sposób patrzenia. I jest też powiązane z naszym wiekiem.

Obrazy dwuznaczne. To, co widzimy, jest związanie nie tylko z samymi oczami

Wspomnieliśmy powyżej, że niektóre obrazy każdy z nas interpretuje inaczej, co jest związane z naszym wiekiem, a ściślej rzecz biorąc, z dwoma aspektami - doświadczeniem życiowym i wiedzą o danym obiekcie. Jak podaje serwis Świat Iluzji.pl, dowodem potwierdzającym tę tezę są obrazy dwuznaczne. Jednym z nich jest powyższa, czarno-biała ilustracja. Zależnie od naszego sposobu patrzenia, można zobaczyć albo Indianina, albo Inuitę. Podobnie jest na przykład ze "Złudzeniem Rubina". Na obrazku (również czarno-białym) można dostrzec albo dwie twarze, albo kielich. Tak samo w przypadku grafiki "Moja Żona i Moja Teściowa" autorstwa W. E. Hilla, można na nim zobaczyć albo młodą kobietę, albo starszą panią. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w takich przypadkach nasz mózg musi zdecydować, która część obrazu to tło, a która to jego główna część. Oczywiście nie można zapominać o tym, że iluzje zależą też czasem też od odległości od obrazu i kąta patrzenia na niego. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.