Wybór imienia dla dziecka to ważna decyzja dla rodziców. Inspiracji szukają w różnych źródłach - religii, popkulturze, historii, językach obcych czy rankingach popularności. To imię zdecydowanie nie grzeszy dziś popularnością. W 2023 roku nadano je tylko trzem chłopcom, a rok wcześniej w ogóle. Z kolei w 2021 roku otrzymało je dwoje dzieci, a w 2020 - żadne. A szkoda, bo ma pozytywne znaczenie. Imię Walenty nosiło wiele osób w dawnych czasach, a dzisiaj rzadko jest brane pod uwagę ze względu na skojarzenie ze świętem zakochanych - Walentynkami. Mimo to warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej.
Imię Walenty (Walentyn) pochodzi z języka łacińskiego, a ściślej rzecz biorąc, od przydomka Valentinus, które wywodzi się od słowa "valens", oznaczającego osobę zdrową, silną i mocną. Żeńskim odpowiednikiem jest Walentyna. W Polsce jest znane od XIII wieku, a popularne stało się w XVI wieku. Imię Walenty można zdrabniać i skracać na różne sposoby:
W językach obcych to imię przyjmuje następujące formy:
Walenty ma szczęście, jeśli chodzi o imieniny. Ma do wyboru naprawdę sporo terminów: 1 i 7 stycznia, 14 lutego, 16 marca, 2 oraz 21 maja, 4, 16 i 26 lipca, 16 oraz 29 października, 3, 6, 13 i 24 listopada, 2, 11, 13 oraz 16 grudnia. To imię nosiło wielu świętych i błogosławionych chrześcijańskich, więc można je wybrać na bierzmowanie. Inne znane osoby o tym imieniu to: