Rodzicom w Polsce przysługuje sporo różnych urlopów - macierzyński, ojcowski, rodzicielski czy wychowawczy. Przy czym ten ostatni co do zasady jest niepłatny, ale nie zawsze. A kiedy można otrzymać za urlop wychowawczy wynagrodzenie? I komu właściwie on przysługuje i na jakich zasadach? Zobaczcie, co trzeba wiedzieć o tym świadczeniu.
Urlop wychowawczy jest płatny tylko w jednym przypadku - gdy rodzic pobiera zasiłek rodzinny. Wówczas beneficjent świadczenia może otrzymać dodatek do zasiłku. A jeśli rodzic wychowuje pociechę samotnie, to również przysługuje mu dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Przy czym zasiłek rodzinny można otrzymać tylko wtedy, gdy spełniony jest próg dochodowy. Obecnie wynosi on 674 złote na miesiąc na jednego członka rodziny.
A kto właściwie może skorzystać z urlopu wychowawczego? Jest on przeznaczony wyłącznie dla rodziców zatrudnionych na umowę o pracę, którzy przepracowali przynajmniej pół roku. Przy czym wymiar etatu (pełny bądź niepełny) nie ma tu żadnego znaczenia. Za to znaczenie ma wiek pociechy. Z urlopu wychowawczego można bowiem skorzystać od dnia narodzin dziecka do ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym skończy ono sześć lat. Wyjątkiem są dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, w ich przypadku rodzice mogą skorzystać z urlopu wychowawczego do dnia ukończenia przez pociechę 18. roku życia.
Ile może trwać urlop wychowawczy? Maksymalnie 36 miesięcy (czyli trzy lata). Można go rozłożyć na nie więcej niż pięć części, a przynajmniej jeden miesiąc jest zarezerwowany dla drugiego z rodziców. Wyjątkiem są następujące sytuacje:
Warto również wspomnieć o tym, że rodzice dzieci posiadających orzeczenie o niepełnosprawności, które wymagają ich osobistej opieki, mogą skorzystać z dodatkowego urlopu wychowawczego w wymiarze 36 miesięcy. Przy czym podczas wspomnianego urlopu rodzic może też skorzystać z następujących możliwości:
Jednak żadna z tych aktywności nie może uniemożliwiać osobistej opieki nad dzieckiem. Co więcej, pociecha może też uczęszczać do żłobka czy przedszkola. A sam czas takiego urlopu jest oskładkowany, wlicza się do stażu pracy, a dodatkowo pracownik jest chroniony i nie można go zwolnić.