Rodzice stosują to na ukąszenie u dzieci. Lekarz ostrzega. "Skuteczność niepotwierdzona"

Lato oznacza beztroską zabawę, ale też uciążliwe towarzystwo owadów, które niepostrzeżenie atakują dzieci, na pamiątkę zostawiając swędzącą, czerwoną kulkę. Rodzice chętnie sięgają po pewien przedmiot, który ma chronić maluchy. Ale czy jest on w pełni skuteczny?

Każda matka doskonale zna panikę swojego dziecka, do którego pokoju właśnie wpadł komar, pająk czy nawet niegroźna mucha. Choć owady, co nie ulega wątpliwości, są pożyteczne, ich obecność w naszych domach nie jest wskazana. Podobnie jest także w okresie letnim, kiedy maluchy sporo czasu przebywają na świeżym powietrzu i są narażone na ataki przeróżnych insektów. Rodzice często szukają sprawdzonych sposobów na robactwo, jednak nie każde metody są skuteczne i maksymalnie bezpieczne dla dzieci.

Ostatnio dużo mówi się o opaskach na nadgarstkach nasączonych środkami chemicznymi. Dzieci lubią je zakładać, bo te zwykle ładnie wyglądają, ale czy są skuteczne? O tym więcej powiedział w sieci autor książki "Co Na To Lekarz - mity przenoszone drogą szeptaną".

Zobacz wideo Płyny na owady - naturalne sposoby na pozbycie się insektów

Opaska przeciw komarom - czy warto ją stosować u dzieci?

Opaski dla dzieci przeciw wszelkiemu robactwu to jeden ze sposobów ochrony przed ukąszeniami. Ich działanie opiera się głównie na olejkach eterycznych, które odstraszają owady. Taką bransoletkę zakładamy na nadgarstek, kostkę czy nawet możemy ją przyczepić do plecaka dziecka wyruszającego na kolonie. Wynalazek działa tylko w promieniu do 50 cm i jest jednorazowy. Po zaledwie kilku godzinach zazwyczaj nadaje się jedynie do wyrzucenia. 

"Produkty, których skuteczność przeciwko komarom nie została potwierdzona, obejmują opaski na nadgarstki nasączone chemicznymi repelentami i urządzenia ultradźwiękowe emitujące fale dźwiękowe zaprojektowane do odstraszania owadów" - czytamy na profilu instagramowym dr. Łukasza Durajskiego @doktorekradzi. Ekspert dodaje, że choć opaski są w pełni bezpieczne dla dzieci, rodzice zawsze powinni sprawdzić stężenie i aplikować je w bezpieczny sposób.

 

Co na ukąszenia komarów u dzieci - jak stosować środki odstraszające?

Środki, które mają odstraszyć insekty najczęściej w swoim składzie mają substancję chemiczną o nazwie DEET, która chroni przed komarami i kleszczami. Należy jednak unikać opryskiwania po twarzy i rękach dziecka, a poziom stężenia DEET zawarty w substancji nie powinien przekroczyć 30 proc. Niektórzy rodzice dla zminimalizowania swędzenia u dzieci wykorzystują kostki lodu, które pomagają zmniejszyć obrzęk i obniżają potrzebę drapania, a także krem kremu kalaminowy lub maść z hydrokortyzonem.

Warto pamiętać, że nawet niewinne ukąszenie komara może mieć poważne skutki dla zdrowia. Komary w Polsce mogą roznosić chorobę pasożytniczą wywołaną przez nicienie Dirofilaria. Warto zawrócić uwagę na następujące objawy:

  • ogólne osłabienie organizmu,
  • ból głowy,
  • brak apetytu,
  • zmęczenie,
  • kaszel.

Przy wystąpieniu powyższych objawów należy skonsultować się z lekarzem i koniecznie wspomnieć o ugryzieniu. Co więcej, trzeba też obserwować miejsce ugryzienia, które jeśli nie goi się po kilku dniach, tylko powiększa i staje się ciepłe, także należy udać się do przychodni. Tego typu objawy mogą świadczyć o zakażeniu przy okazji drapania swędzącej powierzchni na skórze lub alergii.

Więcej o: