Poza wynagrodzeniem zasadniczym nauczyciele mogą również skorzystać z różnych, dodatkowych świadczeń. Jednym z nich jest popularne świadczenie urlopowe. Jest wypłacane ze środków Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), a jego wysokość będzie w tym roku naprawdę sporo wyższa. O ile? I kiedy właściwie jest wypłacane świadczenie urlopowe dla pedagogów? Zobaczcie sami.
Jak podaje Portal Samorządowy.pl, w 2024 roku wzrosły odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Ile teraz wynoszą? Urszula Woźniak, wiceprezeska Związku Nauczycielstwa Polskiego, podała kwoty tegorocznych odpisów:
Co za tym idzie, znacznie wzrosną też kwoty świadczeń, które są wypłacane właśnie ze środków ZFŚS. Na przykład świadczenia urlopowego, które w 2024 roku wyniesie 2417,14 złotych, czyli ponad 600 złotych więcej niż w roku ubiegłym. Oczywiście jest to kwota brutto, przed opodatkowaniem według skali, ale z wyłączeniem składki ZUS. Przy czym w przypadku świadczeń socjalnych kwestia podwyżek może być różna, bo od nich są już pobierane składki.
Jak już podaliśmy powyżej, w tym roku wzrosły odpisy na ZFŚS, a wraz z nim również świadczenie urlopowe. Bazowo wyniesie ono 2417,14 złotych, ale każdy pedagog i tak otrzyma inną kwotę. Jest zależna od wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym. A jak obliczyć należną kwotę świadczenia urlopowego? Wzory są następujące:
Warto pamiętać, że świadczenie urlopowe jest wypłacane raz w roku w okresie od czerwca do końca sierpnia danego roku kalendarzowego. Co więcej, przysługuje automatycznie każdemu nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie Karty Nauczyciela. Nie trzeba więc składać żadnego wniosku, aby je otrzymać.