Córka wypominała jej, że "nie jest normalną mamą". Twórczyni "Jacka i Agatki" życie podporządkowała pracy

Wanda Chotomska zmarła 2 sierpnia 2017 r. Miała 88 lat. W pamięci tych starszych pokoleń zapisała się jako autorka licznych bajek i opowiadań dla dzieci. To ona również stworzyła kultowe postacie "Jacka i Agatki", czyli jednej z pierwszych dobranocek, które były emitowane w TVP. Miała jedną córkę Ewę, ale oddała ją na wychowanie babce, bo w mieszkaniu, które zajmowała, nie było warunków do wychowywania dziecka. Ich relacje były trudne. Czy była tam miłość?

"Nie bawiła się ze mną, miała mało wolnego czasu, nie wyjeżdżała ze mną na wakacje, to należało do mojej babci" – mówiła w rozmowie z Wirtualną Polską Ewa Chotomska, córka pisarki. "Miałam pretensje, że nie jest taką normalną mamą". I chociaż autorka licznych bajek dla dzieci tworzyła z myślą o tych najmłodszych, dla swojej córki nie znajdywała zbyt wiele czasu. Była nieobecną mamą, a potem także i babcią. Realizowała się przede wszystkim w pracy i dopiero po wielu latach zaczęła mieć dobry kontakt z córką Ewą.

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek-Majdan wspomina Dzień Matki. Mówi o strasznym komentarzu w stronę Chodakowskiej

Wanda Chotomska tworzyła dla cudzych dzieci, swoje własne oddając babce

Ewa Chotomska przyszła na świat w 1929 roku. I chociaż jej rodzice starali się, by córka zaznała szczęścia, o to było wyjątkowo trudno. Jej kariera nabrała rozpędu dopiero po wojnie, bo jak sama twierdziła, wcześniej "to nie był dobry czas, by pisać". Debiutowała w 1958 roku i od razu wielu krytyków okrzyknęło ją "następczynią Brzechwy i Tuwima". Wtedy oddała się całkowicie pracy. Jej córka Ewa urodziła się w 1951 roku, ale dość szybko trafiła pod skrzydła swojej babci. "Kiedy Ewa była mała, nie miałam dla niej czasu" – wspominała pisarka. "Mieszkała u babci, bo w moim 'kołchozowym' mieszkaniu zupełnie nie było warunków dla dziecka. Rzadko w rozmowach wracamy do tych czasów".

Ten moment w swoim życiu również doskonale pamięta córka pisarki, która czasy swojego dzieciństwa i młodości spędziła w mieszkaniu babki w Aninie pod Warszawą. "Nie mogłam liczyć na jej częste odwiedziny – przyjeżdżała do nas raz w tygodniu, właśnie w niedzielę. A ja łaknęłam z nią kontaktu, tęskniłam" – wspominała po latach Ewa w wywiadzie dla Wirtualnej Polski.

Czas pomógł uleczyć zadawnione urazy i żale. "Dopiero po latach, gdy się do siebie zbliżyłyśmy, miałam do niej pretensje o to, że nie stworzyła mi takiego domu, jaki mieli rówieśnicy" – wspominała Ewa, która kiedy została sama matką, może nieco inaczej spojrzała na relacje ze swoją matką.

A jaką była Wanda Chotomska jako babcią? Karolina Golba, córka Ewy i wnuczka Wandy, w rozmowie z portalem wp.pl, wspominała, że babcia nie była obecna w jej życiu. "Mama wychowywała mnie sama, dużo pracowała. Byłam dość samodzielnym dzieckiem, szybko zaczęłam zostawać sama w domu i uważałam, że to jest normalne. I normalne jest to, że mam taką babcię, która jest podziwiana przez tysiące dzieci, ale to nie jest taka prawdziwa babcia" – mówiła.

Twórczość Wandy Chotomskiej jest z nami do dziś

Wanda Chotomska stworzyła kilkaset popularnych utworów dla dzieci i młodzieży. Najsłynniejsze z nich to rymowana opowiastka o "Tadku niejadku", kultowe "Kurczę blade", "Chłopak na opak" czy "Gdyby Tygrysy jadły irysy". Jednak do historii przeszła głównie jako autorka "Jacka i Agatki", bijącej rekordy popularności pierwszej kultowej dobranocki dla dzieci, pokazywanej w Telewizji Polskiej od 1962 roku przez kolejne dziesięć lat.

Wanda Chotomska zmarła 2 sierpnia 2017 r. Jej grób znajduje się na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Więcej o: