500 złotych więcej na dziecko. Rząd ujawnia zmiany w świadczeniu. "Ważne kryterium dochodowe"

Część rodziców już może się cieszyć, bo za jakiś czas zyskają dodatkowe kilkaset złotych na dziecko. A dlaczego? Wszystko przez decyzję rządu, która podnosi dwukrotnie świadczenie alimentacyjne. Zobaczcie, co już wiemy.

Świadczenie z funduszu alimentacyjnego obecnie pobiera wiele osób. Dzięki temu są w stanie się utrzymać wraz z pociechami, niekiedy posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2022 roku w sumie wypłacono w ramach funduszu alimentacyjnego prawie miliard złotych. Przy czym świadczenie dla jednego dziecka może wynieść maksymalnie 500 złotych miesięcznie. Dlatego z pewnością beneficjentów tego świadczenia ucieszy fakt, że rząd chce je podnieść. A o ile i kiedy? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Edyta Górniak o alimentach. Mówi, jakie krzywdy wyrządził Allanowi Dariusz Krupa. Byłaby gotowa, by spotkać się z nim po latach?

Będzie 500 złotych więcej na dziecko. Rząd opublikował właśnie projekt ustawy

Jak podaje serwis Infor.pl, już od kwietnia 2024 r. pojawiają się informacje o tym, że alimenty wypłacane przez fundusz alimentacyjny będą podwyższone. I to właśnie zaczyna stawać się faktem. Nieco ponad tydzień temu, w poniedziałek 15 lipca, na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. W dokumencie ustawodawca zakłada podniesienie wysokości świadczenia wypłacanego przez wspomniany fundusz z dotychczasowych 500 złotych do 1000 złotych, czyli aż dwukrotnie. A kiedy? Na razie jeszcze nie podano konkretnego terminu, ale w projekcie ustawy podano, że ma to się odbyć już na okres świadczeniowy, który przypada po 30 września 2024 r., czyli już za kilka miesięcy. 

Świadczenie z funduszu alimentacyjnego wyższe o 100 proc. Otrzymują je najubożsi

Rząd pracuje nad podniesieniem świadczenia wypłacanego z funduszu alimentacyjnego o 100 proc., co z pewnością jest dobrą wiadomością dla beneficjentów. Przy czym trzeba mieć na uwadze, że o ile same alimenty wzrosną dwukrotnie, o tyle nic nie wiadomo o zmianie warunków ich przyznawania, zwłaszcza o progu dochodowym. Ten obecnie wynosi 1209 zł netto miesięcznie na członka rodziny. Co więcej, świadczenie z funduszu alimentacyjnego przysługują wyłącznie w przypadku bezskuteczność egzekucji. A kiedy konkretnie tak się dzieje? Egzekucja alimentów jest uznawana za bezskuteczną, gdy:

  • w okresie ostatnich dwóch miesięcy alimenty (zarówno bieżące, jak i zaległe) nie zostały zapłacone w całości,
  • toczy się wobec dłużnika postępowanie upadłościowe, podczas którego nie otrzymano pełnej kwoty alimentów (bieżących, jak i zaległych),
  • dłużnik alimentacyjny przebywa za granicą i nie można wyegzekwować świadczenia, bo miejsce zamieszkania jest nieznane, a w Polsce nie ma ku temu podstaw prawnych.

Co więcej, alimenty z funduszu alimentacyjnego są przyznawane tylko dzieciom, które:

  • mają mniej niż 18 lat,
  • mają od 18 do 25 lat i kontynuują naukę w szkole lub na studiach,
  • posiadają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym - wówczas świadczenie przysługuje bezterminowo.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.