Rodzice jadą na urlop, a nastolatka zostawią w domu? Nie należy się dziwić, jeśli przyjdzie mandat

W jakim wieku dziecko może zostać samo w domu? I przede wszystkim na jak długo? Rodzice nastolatków chętnie jadą we dwoje, uznając, że ich dziecko potrafi się sobą zająć samo przez kilka dni. Co jednak na to przepisy? Polskie prawo stanowi jasno.

Co do zasady dzieci zawsze powinny być pod opieką osoby dorosłej - rodziców, opiekunów prawnych, nauczycieli czy choćby niani. Jednak w przypadku starszych, nastoletnich pociech niekiedy rodzice decydują się zostawić je same w domu i to nie na kilka - kilkanaście godzin, a znacznie dłużej. A czy to zgodne z prawem? I jakie mogą być konsekwencje takiego postępowania? Wyjaśniamy zawiłości prawne.

Zobacz wideo Sprawdzamy, co dzieci wiedzą o pracy. "Wypłata? To jest nagroda"'

Nastolatek sam w domu na dłużej? Niestety nie. Rodzice mają pewne obowiązki

Zgodnie z artykułem 106. Kodeksu Wykroczeń samo w domu może zostać dziecko, które ma już ukończone siedem lat. "Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany". Za złamanie tego przepisu grozi rodzicowi mandat w wysokości od 20 do 5000 złotych. Jednak to nie znaczy, że starszą pociechę (w tym nastoletnią) można zostawić bez opieki dorosłego na dowolnie długi czas. Mówi o tym Kodeks rodzinny i opiekuńczy - art. 92. - "Dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską" oraz art. 95. - "Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw. Stąd dziecko poniżej 18. roku życia nie może zostać samo na dłużej. Musi mieć opiekuna, choćby doraźnego, np. babcię, ciocię czy choćby zaprzyjaźnioną sąsiadkę. 

Dziecko samo w domu. O tym rodzice muszą pamiętać, zanim wyjdą z domu

Jak już wyjaśniliśmy powyżej, rodzic nie może zostawić na dłużej samego dziecka, i to nawet jeśli ma 17 lat. Wszystko dlatego, że do pełnoletności ma obowiązek się nim opiekować, bądź zapewnić mu opiekę innej osoby dorosłej. W innym przypadku mogą ponieść poważne konsekwencje. Mogą być różne, w zależności od tego, co konkretnie doprowadzi do interwencji odpowiednich organów. A jakie? Od mandatu przez ograniczenie bądź całkowite pozbawienie władzy rodzicielskiej po sprawę karną. Dlatego lepiej nie zostawiać na dłużej bez opieki osoby dorosłej nawet nastolatka, bo nigdy nie wiadomo, co się zdarzy pod nieobecność rodziców. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.