Wnioski o przyznanie świadczenia 300 plus. Rodzicu, nie przegap końcowej daty

W jakim terminie rodzice uczniów mogą starać się o przyznanie dodatkowych środków na zakup wyprawki szkolnej? Wnioski można już teraz. ZUS podał ściśle określony termin, którego lepiej nie przekraczać.

Aktualnie trwają wakacje, ale już teraz wiele osób szuka informacji o możliwym wsparciu finansowym dla uczniów. Obecnie jest to rządowy program Dobry Start, zwany też inaczej 300 plus, którego celem jest sfinansowanie szkolnej wyprawki. A kiedy i gdzie można złożyć wniosek o przyznanie tego świadczenia? I komu konkretnie ono przysługuje? Wyjaśniamy zawiłości finansowe. 

Zobacz wideo Ile rodzice wydają na wyprawkę w Polsce? [SONDA]

Wnioski o przyznanie 300 plus. Od kiedy pierwsze wypłaty Dobrego Startu w 2024 roku?

Jak podaje serwis Prawo.pl, rodzice mogą składać wnioski o przyznanie Dobrego Startu od 1 lipca do 30 listopada 2024 roku. Przy czym ten termin nie obowiązuje wyłącznie w przypadku, gdy dziecko otrzyma orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada. A w jaki sposób trzeba dopełnić formalności. Wnioski o przyznanie 300 plus należy złożyć do ZUS-u wyłącznie drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów:

  • Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia.
  • bankowość elektroniczna,
  • aplikacja mZUS.

Co więcej, niektórzy rodzice już teraz otrzymali (lub dopiero otrzymają) 300 plus. ZUS poinformował niedawno, że w piątek, 18 lipca i w poniedziałek, 22 lipca, wykona pierwsze przelewy ze świadczeniem dla tych, którzy najwcześniej złożyli wnioski. Dlatego nie warto się ociągać z dopełnieniem formalności, zwłaszcza że zrobienie tego przed końcem wakacji daje gwarancję otrzymania przelewu najpóźniej do 30 września 2024 r.

300 plus dla studenta? Niestety świadczenie Dobry Start nie przysługuje wszystkim

Co do zasady świadczenie 300 plus przysługuje każdemu dziecku w wieku od siedmiu do 20 lat (24 w przypadku pociechy z niepełnosprawnością). A co z młodszymi pociechami i studentami? Niestety nie mamy dobrych wieści. Zgodnie z polskim prawem, żłobki, przedszkola, zerówki (nawet te szkolne) oraz uniwersytety i uczelnie nie są szkołami. A to oznacza, że maluchy poniżej siódmego roku życia oraz studenci (nawet jeśli spełniają kryterium wieku) nie mogą skorzystać ze wsparcia w ramach programu Dobry Start. Za to o świadczenie 300 plus mogą się starać dorośli uczniowie następujących placówek:

  • szkoły artystyczne, w których jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki,
  • młodzieżowe ośrodki socjoterapii,
  • specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze,
  • specjalne ośrodki wychowawcze,
  • ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze.

Co więcej, aby dostać środki, od 1 września dziecko będzie też musiało realizować obowiązek szkolny bądź nauki w polskiej placówce. Jednak realnie ten przepis będzie obowiązywał od roku szkolnego 2025/2026, ponieważ ustawa nie działa wstecz, a świadczenie na obecny okres już zostało przyznane. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.