800 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice pilnują dat przelewów oraz dbają, aby na czas dopełnić formalności. Jednak teraz muszą się mieć na baczności, bo za dwa miesiące zmienią się zasady przyznawania świadczenia wychowawczego. W jaki sposób i kiedy konkretnie wchodzą one w życie? Zobaczcie, co trzeba wiedzieć o 800 plus i nadchodzących zmianach.
Dotychczas świadczenie wychowawcze przysługiwało wszystkim dzieciom, które miały mniej niż 18 lat. Jednak już od 1 września 2024 roku pojawi się nowy warunek - realizacja jednego z poniższych obowiązków:
Jednak nie będzie on obowiązywał w przypadku uczniów zaczynających klasę maturalną oraz maluchów za małych na realizację obowiązku szkolnego (nauki). A kiedy ten dodatkowy warunek właściwie będzie obowiązywał? Teoretycznie od 1 września 2024 r., ale realnie dopiero od roku szkolnego 2025/2026, ponieważ świadczenie 800 plus na obecny okres zostało już przyznane, a ustawa nie może działać wstecz.
Już niedługo świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało tylko niepełnoletnim dzieciom, które realizują obowiązek szkolny (nauki) w polskich placówkach. Jednak nie jest to jedyny powód utraty środków. Obecnie można stracić 800 plus również z następujących przyczyn: