800 plus już nie na każde dziecko. Na kogo od początku września 2024 roku czekają zmiany? Wyjaśniamy

Komu przysługuje świadczenie wychowawcze? Obecnie wszystkim pociechom, ale już za kilka tygodni to się zmieni. W efekcie liczba beneficjentów może się znacznie zmniejszyć. A dlaczego? Wszystko przez ten jeden warunek, który będą musiały spełnić dzieci, aby móc otrzymać 800 plus.

800 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice pilnują dat przelewów oraz dbają, aby na czas dopełnić formalności. Jednak teraz muszą się mieć na baczności, bo za dwa miesiące zmienią się zasady przyznawania świadczenia wychowawczego. W jaki sposób i kiedy konkretnie wchodzą one w życie? Zobaczcie, co trzeba wiedzieć o 800 plus i nadchodzących zmianach.

Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]

Zmiany w 800 plus od września. Świadczenie nie będzie wypłacane wszystkim dzieciom

Dotychczas świadczenie wychowawcze przysługiwało wszystkim dzieciom, które miały mniej niż 18 lat. Jednak już od 1 września 2024 roku pojawi się nowy warunek - realizacja jednego z poniższych obowiązków

  • obowiązku szkolnego,
  • obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego (tzw. zerówka),
  • obowiązku nauki w placówce należącej do polskiego systemu edukacji.

Jednak nie będzie on obowiązywał w przypadku uczniów zaczynających klasę maturalną oraz maluchów za małych na realizację obowiązku szkolnego (nauki). A kiedy ten dodatkowy warunek właściwie będzie obowiązywał? Teoretycznie od 1 września 2024 r., ale realnie dopiero od roku szkolnego 2025/2026, ponieważ świadczenie 800 plus na obecny okres zostało już przyznane, a ustawa nie może działać wstecz.

800 plus powiązano z obowiązkiem szkolnym. Nie tylko przez to można stracić świadczenie

Już niedługo świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało tylko niepełnoletnim dzieciom, które realizują obowiązek szkolny (nauki) w polskich placówkach. Jednak nie jest to jedyny powód utraty środków. Obecnie można stracić 800 plus również z następujących przyczyn:

  • niezłożenie wniosku o przedłużenie 800 plus na kolejny okres świadczeniowy,
  • pobieranie podobnego świadczenia na małoletnią pociechę za granicą,
  • małoletnie dziecko pobiera 800 plus na własną pociechę,
  • małoletnie dziecko weszło w związek małżeński,
  • dziecko uczęszcza do szkoły wojskowej lub innej placówki zapewniającej pełne utrzymanie,
  • małoletnie dziecko trafiło do placówki opiekuńczo-wychowawczej, rodziny zastępczej bądź aresztu - wówczas środki z 800 plus otrzymuje dana placówka, a nie rodzice dziecka.
Więcej o: