800 plus. Od września 2024 roku program czekają spore zmiany. Dzieci muszą spełnić pewien warunek

Komu i na jakich zasadach przysługuje świadczenie wychowawcze? Obecnie beneficjentów 800 plus obowiązuje tylko jedna reguła, ale już niedługo będą dwie. A jakie konkretnie? Zobaczcie, co się zmieni już za kilka tygodni dla dzieci i rodziców.

800 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice pilnują dat przelewów oraz dbają, aby na czas dopełnić formalności. Co więcej, świadczenie wychowawcze obecnie przysługuje każdemu dziecku, które ma mniej niż 18 lat. Jednak od początku nowego roku szkolnego to się zmieni, a liczba beneficjentów 800 plus może się znacznie zmniejszyć. A dlaczego? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]

800 plus w 2024 roku. Od września dzieci będą musiały spełnić ten jeden ważny warunek

Jak podaje serwis Gazeta Prawna.pl, od 1 września 2024 r. beneficjenci 800 plus będą mieli dodatkowy warunek do spełnienia. A ściślej rzecz biorąc, dzieci będą musiały realizować jeden z poniższych obowiązków:

  • obowiązek szkolny,
  • obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego (tzw. zerówka),
  • obowiązek nauki w placówce należącej do polskiego systemu edukacji.

Przy czym z powyższego obowiązku są zwolnione dwie grupy dzieci - maluchy za małe za na realizację obowiązku nauki (szkolnego) oraz uczniowie rozpoczynający w danym roku szkolnym klasę maturalną. Jest to o tyle ważne, że wiele ukraińskich (i nie tylko) dzieci tego obowiązku nie realizują. - Gdy od liczby dzieci, na które pobierane jest świadczenie 800 plus, odejmiemy liczbę ukraińskich uczniów w szkołach, to otrzymamy 21 tys. dzieci w wieku szkolnym, na które pobierane jest świadczenie, ale nie chodzą one do polskiej szkoły. Najprawdopodobniej dzieci te - w najlepszym wypadku - są w ukraińskiej szkole online - powiedziała Paulina Chrostowska, starsza koordynatorka projektów edukacyjnych CEO, dla PAP, cytowana przez portal Gazeta Prawna.pl.

800 plus w 2024 roku. Pieniądze ze świadczenia można stracić też z kilku innych powodów

800 plus będzie powiązane z realizacją obowiązku szkolnego od 1 września 2024 r., ale sam obowiązek realnie wejdzie w życie dopiero od początku roku szkolnego 2025/2026. Wszystko przez to, że świadczenie wychowawcze na obecny okres świadczeniowy już przyznano, a ustawa nie działa wstecz. A to nie jedyny powód utraty świadczenia. Już teraz 800 plus można stracić z następujących przyczyn:

  • niezłożenie wniosku o przedłużenie 800 plus na kolejny okres świadczeniowy,
  • pobieranie podobnego świadczenia na małoletnią pociechę za granicą,
  • małoletnie dziecko pobiera 800 plus na własną pociechę,
  • małoletnie dziecko weszło w związek małżeński,
  • dziecko uczęszcza do szkoły wojskowej lub innej placówki zapewniającej pełne utrzymanie,
  • małoletnie dziecko trafiło do placówki opiekuńczo-wychowawczej, rodziny zastępczej bądź aresztu - wówczas środki z 800 plus otrzymuje dana placówka, a nie rodzice dziecka.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.