Ulga na dziecko (inaczej prorodzinna) to preferencja, która umożliwia zmniejszenie podatku do zapłacenia, a w wielu przypadkach uzyskanie sporego zwrotu od fiskusa. Co do zasady przysługuje na każde dziecko w rodzinie, ale nie zawsze. Jednym z warunków, jaki trzeba spełnić, jest uzyskiwanie określonych dochodów zarówno przez rodziców, jak i dziecko. A jakich konkretnie? Zobaczcie sami.
Podstawowym warunkiem skorzystania z ulgi na dziecko jest uzyskanie przez rodziców dochodów opodatkowanych wyłącznie według skali podatkowej (np. z umowy o pracę). Z kolei ci, którzy posiadają jedynaka, nie mogą przekroczyć następujących progów dochodowych:
Jednak warunki muszą spełnić też dzieci. Są one następujące (za serwisem PIT.pl):
Stąd wynika, że dziecko może zarobić miesięcznie nie więcej niż 1780,96 zł (21 371,52 zł rocznie podzielone przez 12 miesięcy), aby nie stracić ulgi podatkowej. Przy czym ten limit nie obowiązuje dzieci małoletnich ani posiadających orzeczenie o niepełnosprawności. Jednak mimo wszystko dobrze jest przemyśleć podjęcie wakacyjnej pracy przez pociechę, bo nie zawsze będzie się to opłacało.
Ile wynosi ulga podatkowa na dziecko? Konkretna kwota tej preferencji jest zależna od liczby pociech na utrzymaniu rodzica, które spełniają wyżej wymienione warunki. Przy czym w 2024 roku stawki są następujące:
Trzeba przy tym pamiętać, że te kwoty się sumują, więc na przykład rodzicom czworga maluchów przysługuje w sumie ulga w wysokości 6924,12 złotych.