800 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice pilnują dat przelewów oraz dbają, aby na czas dopełnić formalności. Zwłaszcza że dotychczas to wsparcie przysługiwało wszystkim maluchom bez wyjątku. Jednak to się zmieni od początku nowego roku szkolnego, gdy wejdzie w życie nowa zasada przyznawania 800 plus. A jaka? I kogo dotyczy? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.
Dotychczas zasada przyznawania 800 plus była tylko jedna - dziecko musiało mieć mniej niż 18 lat. Jednak za kilka tygodni już nie będzie tak łatwo. Polski rząd zdecydował się wprowadzić zmianę tych zasad, a ściślej rzecz biorąc, dziecko będzie musiało też spełnić jeden z poniższych obowiązków (za serwisem Portal Samorządowy.pl):
Przy czym z powyższego obowiązku są zwolnione dwie grupy dzieci - maluchy za małe za na realizację obowiązku nauki (szkolnego) oraz uczniowie rozpoczynający w danym roku szkolnym klasę maturalną. A kiedy konkretnie wchodzi w życie ta zmiana? Co do zasady 1 września 2024 r., ale realnie dopiero od początku roku szkolnego 2025/2026. Wszystko przez to, że świadczenie 800 plus na obecny okres świadczeniowy już przyznano, a ustawa nie działa wstecz.
Brak realizacji przez dziecko obowiązku szkolnego (nauki) w polskiej placówce skończy się odebraniem świadczenia wychowawczego. Jednak nie tylko dlatego. Rodzice mogą stracić 800 plus też z kilku innych powodów. Jakich? Są one następujące: