800 plus - zmiany. Świadczenie nie będzie już na każde dziecko? We wrześniu nadchodzi nowe

Komu przysługuje świadczenie wychowawcze na pociechę? Wbrew pozorom już nie każdemu rodzicowi. Od pierwszego września zmienią się zasady przyznawania 800 plus, co ograniczy liczbę beneficjentów. A w jaki sposób? Zobaczcie sami.

800 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice pilnują dat przelewów oraz dbają, aby na czas dopełnić formalności. Zwłaszcza że dotychczas to wsparcie przysługiwało wszystkim maluchom bez wyjątku. Jednak to się zmieni od początku nowego roku szkolnego, gdy wejdzie w życie nowa zasada przyznawania 800 plus. A jaka? I kogo dotyczy? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]

Zmiany w zasadach przyznawania 800 plus. Dzieci będą musiały spełnić ten jeden warunek

Dotychczas zasada przyznawania 800 plus była tylko jedna - dziecko musiało mieć mniej niż 18 lat. Jednak za kilka tygodni już nie będzie tak łatwo. Polski rząd zdecydował się wprowadzić zmianę tych zasad, a ściślej rzecz biorąc, dziecko będzie musiało też spełnić jeden z poniższych obowiązków (za serwisem Portal Samorządowy.pl):

  • obowiązek szkolny,
  • obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego (tzw. zerówka),
  • obowiązek nauki w placówce należącej do polskiego systemu edukacji.

Przy czym z powyższego obowiązku są zwolnione dwie grupy dzieci - maluchy za małe za na realizację obowiązku nauki (szkolnego) oraz uczniowie rozpoczynający w danym roku szkolnym klasę maturalną. A kiedy konkretnie wchodzi w życie ta zmiana? Co do zasady 1 września 2024 r., ale realnie dopiero od początku roku szkolnego 2025/2026. Wszystko przez to, że świadczenie 800 plus na obecny okres świadczeniowy już przyznano, a ustawa nie działa wstecz. 

Bez realizacji obowiązku szkolnego bądź nauki nie będzie już 800 plus. I nie tylko dlatego

Brak realizacji przez dziecko obowiązku szkolnego (nauki) w polskiej placówce skończy się odebraniem świadczenia wychowawczego. Jednak nie tylko dlatego. Rodzice mogą stracić 800 plus też z kilku innych powodów. Jakich? Są one następujące:

  • niezłożenie wniosku o przedłużenie 800 plus na kolejny okres świadczeniowy,
  • pobieranie podobnego świadczenia na małoletnią pociechę za granicą,
  • małoletnie dziecko pobiera 800 plus na własną pociechę,
  • małoletnie dziecko weszło w związek małżeński,
  • dziecko uczęszcza do szkoły wojskowej lub innej placówki zapewniającej pełne utrzymanie,
  • małoletnie dziecko trafiło do placówki opiekuńczo-wychowawczej, rodziny zastępczej bądź aresztu - wówczas środki z 800 plus otrzymuje dana placówka, a nie rodzice dziecka.
Więcej o: