W sieci można natrafić na wiele relacji kobiet, które sugerują, że w trakcie stosowania leku takiego jak Ozempic, udało im się zajść w ciążę. Z tym tematem postanowiła zmierzyć się lekarka, która w swoim filmie tłumaczy, że przyjmowanie Ozempiku samo w sobie nie jest bezpośrednią przyczyną zajścia w ciążę, a jedynie sprzyja zmianom w ciele kobiety, które mogą np. poprawić płodność. Zwraca również uwagę na jedną bardzo ważną sprawę w przypadku planowania ciąży, o której wielu milczy.
"Ozempikowe dzieci" to termin, który pojawił się już jakiś czas temu w sieci. Kim są te maluchy? "To nieplanowane ciąże u kobiet, które przyjmują leki z grupy analogów GLP-1" - mówi Magdalena Jagiełło, endokrynolog. Pod jej postem pojawiły się głosy poświadczające przypadki zajścia w ciąże podczas terapii lekami z tej grupy, jednak czy faktycznie stosowanie tego leku pomogło w staraniach o dziecko?
"Mam znajomą, która po latach starań z pomocą medyczną na leku z tej grupy zaszła w nieplanowaną ciążę i to bliźniaczą. Zorientowała się dość późno, ale dzieciaczki są idealnie zdrowe, ona sama wtedy szukała informacji nt. wpływu leku na płód i ponoć coraz więcej źródeł mówi, że nie mają negatywnego wpływu. Natomiast jak to zawsze z lekami i ciążą - dane nie pochodzą z kontrolowanych badań" - napisała jedna z internautek. Co na to specjalistka? Jej zdaniem przyjmowanie Ozempiku nie jest bezpośrednią przyczyną zajścia w ciążę, a stosowanie go może jedynie sprzyjać zmianom w ciele kobiety. Dlaczego zatem podczas przyjmowania leku, może nastąpić poprawa płodności? Lekarka mówi jasno: powody są dwa.
"Jedna to redukcja masy ciała, a co za tym idzie poprawa płodności, wystąpienie niespodziewanej owulacji. Druga sytuacja, która też może sprzyjać, to dolegliwości, które u części osób po tych lekach występują - nudności, wymioty, biegunki" - mówi w filmie na Instagramie.
Zatem kobiety przyjmujące antykoncepcję doustną mogą mieć problem ze wchłanianiem tabletek antykoncepcyjnych w organizmie, co może zwiększyć u nich szansę zapłodnienia pomimo przyjmowania antykoncepcji. "Mogą one zaburzać wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych, które przed tą ciążą wtedy nie chronią. Stąd pojawiło się już określenie 'ozempikowe dzieci'" - mówi endokrynolożka. I dodaje: "Jeżeli stosujecie leki z tej grupy, miejcie koniecznie to na względzie".
Endokrynolożka podkreśla również, że zalecane jest zaprzestanie stosowania leku Ozemipic przed podjęciem prób zajścia w ciążę. I to najlepiej na minimum dwa miesiące przed planowaną ciążą, ponieważ mogą prowadzić do poronień i powstawania wad wrodzonych (do takich wniosków doszli amerykańscy badacze po przeprowadzeniu tekstów na małpach, szczurach i królikach). "To prawda, że z naukowego punktu widzenia leki te mogą ułatwić ludziom zajście w ciążę. Ale pacjenci muszą być ostrożni, ponieważ przyjmowanie ich w czasie ciąży może mieć niebezpieczne konsekwencje, biorąc pod uwagę, że leki mogą pozostawać w organizmie" - mówi dr Allison Rodgers, amerykańska położnik-ginekolog oraz endokrynolog w Fertility Centers of Illinois, cytowana przez kidspot.com.au.