Dodatkowe 400 zł na dziecko. Co zrobić, by powiększyć standardowe świadczenie?

Dodatkowe pieniądze na dziecko i to nawet 400 zł? Tyle może wynieść świadczenie w ramach pomocy związanej z zakupami szkolnej wyprawki. W ramach rządowego programu "Dobry start" można liczyć na 300 zł przelewu, o ile rodzice pamiętają, aby złożyć wniosek. Wiele osób jednak może zwiększyć świadczenie o dodatkowe 100 zł.

Program "Dobry start" to świadczenie, które wynosi 300 zł. Jest ono wypłacane dla każdego ucznia, ale co ważne, udzielane jest jednorazowo i tylko na początku roku szkolnego. Pieniądze przysługują raz w roku aż do ukończenia przez uczące się dziecko 20. roku życia (świadczenie nie obejmuje studentów ani dzieci w "zerówkach"). W przypadku dzieci z niepełnosprawnością limit wiekowy wynosi 24 lata. Jednak to nie koniec, bo niektórym rodzinom należy się jeszcze dodatkowe 100 zł świadczenia. Jak je uzyskać?

Zobacz wideo Dni wolne w roku szkolnym 2024/25. Czeka nas rekord. 17 dni laby w grudniu

300 zł na dziecko – jak uzyskać pieniądze?

Program "Dobry start" to jednorazowe wsparcie od rządu dla każdego ucznia na zakup potrzebnych artykułów do szkoły. Pieniądze mają przede wszystkim służyć opłaceniu wyprawki - przyborów szkolnych, podręczników albo odzieży. Nie ma tu kryterium dochodu, ale ważny jest tu wiek dziecka, bo świadczenie przysługuje raz w roku aż do ukończenia przez uczące się dziecko 20. roku życia. Nie otrzymają je rodzice dzieci, które chodzą do żłobka/ przedszkola i "zerówki", ale także studenci. Natomiast w przypadku dzieci z niepełnosprawnością limit wiekowy wynosi 24 lata.

Jednak warto wiedzieć, że pieniądze nie są przyznawane z automatu i tu należy dopełnić formalności, aby je otrzymać. Z dniem 1 lipca ruszył proces składania wniosków. Potrwa on do końca listopada. Wnioski składa się za pośrednictwem internetu: na portalu PUE ZUS, aplikacji mobilnej, portalu Emp@tia lub poprzez bankowość elektroniczną. Jeśli rodzice złożą wniosek w lipcu, jest szansa, że przelew na ich kontach pojawi się do końca sierpnia.

100 zł dla ucznia? Tak, ale nie każdemu przysługuje

Dodatkowym wsparciem dla rodzin dzieci w wieku szkolnym, może być również 100 zł specjalnego dodatku. W połączeniu z programem 300 plus można więc otrzymać nawet 400 zł na dziecko. Jednak tu należy doprecyzować, że to świadczenie dostępne jest tylko dla tych rodzin, które są uprawnione do zasiłku rodzinnego.

Zasiłek rodzinny otrzymują te rodziny, których miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 674 zł lub 764 zł w przypadku osób z niepełnosprawnością. Kwoty nie są zbyt duże i zależą również od wieku dziecka. Przedstawia się to następująco:

  • 95 zł miesięcznie na dziecko do 5. roku życia,
  • 124 zł miesięcznie na dziecko w wieku od 5. do 18. roku życia,
  • 135 zł miesięcznie na dziecko w wieku od 18. do 24. roku życia (jeśli dziecko uczy się lub ma niepełnosprawność).
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.