Budujesz z dzieckiem parawanową fortecę? Plażowiczu, uważaj. Kara to nawet 500 zł

Wakacje nad morzem rządzą się swoimi prawami. Obowiązkowo ryba z frytkami, a na deser gofry. Oczywiście nie można tu zapomnieć o parawanach, jeśli udajemy się z dzieckiem na plażę. Chronią one nie tylko przed wiatrem i wdzierającym się piaskiem do oczu, ale także spojrzeniami innych plażowiczów, dając małą namiastkę prywatności. Jednak za zbudowanie takiej "prywatnej oazy" może grozić mandat.

Parawaning, czyli ulubiony sport narodowy chyba wszystkich Polaków, którzy z jednej strony chcą się uchronić od wiatru, z drugiej – wydzielić sobie nieco skrawka prywatnej plaży. Jednak nie wszędzie można się rozbijać. Za zbyt duże zbudowanie parawanowej fortecy – grożą poważne konsekwencje. Mowa tu o karze grzywny nawet do 500 zł.

Zobacz wideo Grodzenie - fenomen polskiej kultury? Socjolog: Przestrzeń publiczna należy do tego, kto ją zawłaszczy

Mandat za parawan? Lepiej o tym wiedzieć

Parawany nad Bałtykiem to codzienność, a wczasowicze prześcigają się w tworzeniu plażowych konstrukcji. Niektóre nawet nie są zwijane na noc, bo jeśli zdobyło się kawałek plaży, to już prawie na własność, czyli do końca pobytu nad morzem. Oczywiście ich zastosowanie jest bardzo praktyczne - mają chronić przed silnym nadmorskim wiatrem i zwykle rozstawiane były od strony, gdzie najmocniej wiało. Z czasem jednak zaczęły pojawiać się prawdziwe parawanowe twierdze. Nie wszyscy wiedzą, że w niektórych przypadkach taka budowla może zostać rozebrana, a jej właściciel surowo ukarany.

W art. 54 Kodeksu wykroczeń jest informacja, że "kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany". I chociaż nie ma słowa o parawanach, to plażowicze mogą zostać ukarani, jeśli ich budowla stanie w miejscu zabronionym przez regulamin (np. na terenie parku krajobrazowego).

Parawanowa forteca jest za duża? Tu też można dostać mandat

Zbyt duże zajęcie plaży może mieć także przykre skutki. Jakie? Można otrzymać mandat, gdy np. parawany zagradzają drogę ratownikom. Mowa o tym w art. 51 Kodeksu wykroczeń w sytuacji, gdy ograniczamy ruch na plaży pojazdom uprzywilejowanym. Głośno o tym było dwa lata temu, kiedy przez rozstawione parawany ratownicy nie dotarli na czas do 43-latka, który 13 sierpnia grał na plaży w siatkówkę, nagle poczuł się źle i zasłabł. Mężczyzna zmarł, bo pomoc przybyła za późno.

Dlatego zachowujmy się zgodnie z zasadami życia społecznego i nie utrudniajmy innym plażowania. Wtedy na pewno unikniemy przykrych konsekwencji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.