"My z mężem mamy 9 tys., trójkę dzieci i stać nas na wakacje. Inni żyją ponad stan, a potem są zdziwieni"

Szalejąca drożyzna nie ominęła branży turystycznej. Nawet tygodniowy wypoczynek dla rodziny nad morzem, w górach lub na Mazurach to spore wyzwanie finansowe. Nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić.

Wakacje to spore obciążenie dla domowego budżetu. Chodzi oczywiście o wyjazdy na wypoczynek. Jedni wysyłają dzieci na kolonie lub obozy, inni planują wspólny wypad nad morze, jeszcze inni w tym roku rezygnują z wakacji. Ci bardziej zapobiegliwi rezerwują noclegi ze sporym wyprzedzeniem, dzięki czemu mogą liczyć na specjalne upusty, inni, którzy nie potrzebują komfortu posiadania planu, wybierają wczasy last minute. 

Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce

Polacy narzekają, że nie stać ich na wakacje

Niedawno na eDziecko pojawił się artykuł zatytułowany: "Z mężem zarabiamy ledwie 9 tys. zł. Jak powiedzieć dzieciom, że nie stać nas na wczasy?" Udostępniony na Facebooku wywołał dyskusję wśród internautów. Większość stwierdziła, że dochody rzędu 9 tys. zł na trzy osoby to nie jest mało, wiele osób tłumaczyło, że to może być sporo, o ile dobrze się gospodaruje pieniędzmi

Wystarczy dobrze zarządzać finansami?

Wielu internautów stwierdziło, że dużo zależy od tego, jak się zarządza domowym budżetem, a większe wydatki, np. wakacje, należy planować z dużym wyprzedzeniem, żeby mieć czas na odłożenie pieniędzy. Użytkownicy Facebooka pisali: "Trzeba było odkładać nawet nieduże sumy przez cały rok, a nie na ostatnią chwilę myśleć o wyjeździe"; "My z mężem razem mamy 9 tys., a mamy trójkę dzieci i stać nas na wakacje. Ale to jest kwestia dobrego gospodarowania pieniędzmi"; "Trzeba nauczyć się oszczędzać to i wakacje będą". Ktoś zapewnił: "Za 9 tys. zł  miesięcznie to żyłabym jak pączek w maśle i jeszcze odłożyłabym na jakieś wakacje. Na pewno nie zagraniczne, ale jechać na tydzień-dwa do domku nad jeziorem".

"Wszystko zależy od potrzeb"

Kilka osób zwróciło w dyskusji uwagę, że 9 tys. dla jednej rodziny może być mało, a dla innej - wystarczająco. Wszystko zależy od potrzeb i od tego, o jakich wakacjach myśli bohater tekstu. Jeden z internautów napisał: "Źle gospodarzysz, nie przesadzaj. 9 tys. zł na 3 osoby to nie jest mało." Ktoś inny stwierdził: "To czasami się tylko tak wydaje. Można zarabiać 10 tys. i nie mieć pieniędzy. Kwestia potrzeb danej rodziny".

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.