Wyniki matur 2024. Uczniowie już mogą je sprawdzić. "Jakie dobre. Jestem w szoku"

Znamy już wyniki matur 2024. Jak poszło maturzystom? Chociaż nie obyło się bez nerwów i dodatkowej porcji stresu, związanych z samym egzaminem, to wiele osób cieszy się z osiągniętego wyniku. Niektórzy są nawet zaskoczeni tak wysokimi notami.

Od godz. 8:30 tegoroczni maturzyści mogą sprawdzać swoje indywidualne wyniki na portalu ZIU. Są to zarówno wyniki z egzaminów zdawanych w sesji głównej, jak i dodatkowej. Jak im poszło? Czy są zadowoleni? Od dwóch godzin po sieci krążą wpisy internautów, którzy w tym roku pisali egzamin dojrzałości. Wielu z nich jest zaskoczonych wynikami. "Jak mam być szczery, to wyniki większe niż się spodziewałem" – napisał jeden z uczniów. A co z resztą?

Zobacz wideo Margaret o maturze. "Polski zdałam na 36 procent!"

Wyniki matur 2024 – maturzyści nie kryją zaskoczenia

Tegoroczni maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz dwóch ustnych: z języka polskiego i języka obcego. Dodatkowo obowiązkowo musieli również przystąpić do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru.

Tu, aby zdać maturę, z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. Natomiast w przypadku przedmiotów do wyboru zdawanych na poziomie rozszerzonym nie było progu zaliczeniowego.

Jak poszło uczniom? Od godziny 8:30 mogą oni już sprawdzać swoje indywidualne wyniki matur - w ogólnopolskim systemie informatycznym ZIU.

"Nie mogę uwierzyć, że aż tak dobre wyniki. Jestem w szoku" – napisała jedna z internautek we wpisie na portalu X. "TE WYNIKI! POLSKI MÓJ UKOCHANY, a już myślałam, że będę musiała go poprawiać" – dodała kolejna maturzystka, dołączając również screen potwierdzający wysokie noty. Z języka polskiego otrzymała ona 78 procent, czyli całkiem sporo. Lepiej poszła jej matematyka (85 procent) i język angielski (97 procent).

A co z tymi, którzy nie zdali matury?

Maturzystom, którym zabrakło nieco szczęścia, będą mieli jeszcze jedną szansę, by poprawić swój wynik. Osoby, które w maju lub czerwcu przystąpiły do wszystkich egzaminów obowiązkowych i nie zdały jednego z nich w części ustnej bądź pisemnej, mogą przystąpić do egzaminu poprawkowego. Odbędą się one w terminie 20 - 21 sierpnia 2024 roku. Część pisemna zaplanowana jest na 20 sierpnia, natomiast część ustną maturzyści będą zdawać dzień później, czyli 21 sierpnia.

Wyniki egzaminów poprawkowych, zdawanych w sesji sierpniowej poznamy dopiero 10 września 2024 roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.