Czy 9 tys. zł to wystarczająco, by utrzymać rodzinę z dwójką dzieci? Oto co myślą czytelnicy

Większość rodziców chce, żeby lato minęło dzieciom wesoło i beztrosko, najlepiej na wakacyjnych wyjazdach. Nie każdego jednak stać na to, żeby zabrać pociechy nad morze lub w góry, nie wspominając już o wypoczynku za granicą.

Wakacje to czas szczególnie dużego obciążenia dla domowego budżetu. Rodzice chcą wysłać dzieci na wyjazdy, planują także swoje urlopy, które zwykle wolą spędzić poza domem. Szalejąca drożyzna nie ominęła branży turystyki, więc i ceny noclegów, wyżywienia itp. w popularnych miejscowościach wypoczynkowych poszły do góry. Efekt? Nie każdego stać na wakacje. 

Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce

Zarabiają 9 tys. zł. i mają dwoje dzieci

Niedawno na eDziecko pojawił się artykuł ("Z mężem zarabiamy ledwie 9 tys. zł. Jak powiedzieć dzieciom, że nie stać nas na wczasy?"), który wzbudził szczególne zainteresowanie czytelników. Bohaterka przyznała, że gdy bank, w którym mają kredyt, podniósł stopy procentowe, jakość życia jej rodziny wyraźnie spadła. "Musieliśmy zacisnąć pasa i zrezygnowaliśmy z wakacji" - podkreślała.

Czy za 9 tys. da się utrzymać czteroosobową rodzinę?

Przy okazji artykułu pojawił się sondaż, w którym spytaliśmy czytelników: "Czy 9 tys. zł powinno starczyć na utrzymanie rodziców z dwójką dzieci?". 2880 osób, które wzięły udział w sondażu, czyli 35 proc., stwierdziło: "Zdecydowanie tak". Z kolei 2463 osoby (30 proc.) twierdzi, ze taka kwota wystarczy, o ile rodzina będzie żyć oszczędnie. 1253 osoby (15 proc.) uważają, że utrzymanie rodziny za taką kwotę jest możliwe, o ile wszyscy mocno zacisną pasa. 1609 osób (20 proc.) stwierdziło, że nie da się za 9 tys. utrzymać czteroosobowej rodziny.  

"My we dwoje mamy koło 13 tys. I to jest ok"

Pod artykułem pojawiły się komentarze czytelników. Ktoś napisał: "Pani Natalio, pani posłucha męża. Czego pani chce? Zarżnąć się finansowo tylko po to, żeby dzieciom nie zrobić przykrości? Dzieci powinny być włączane w politykę finansową rodziny i w zarządzanie domem. A wycieczki rowerowe i jednodniowe też mają swój urok"; Ktoś inny stwierdził: "Własne dzieci wychowałam bez 500+ i innych plusów, bez wyprawek szkolnych, bez darmowych podręczników. Chcąc urządzić dzieciom wakacje jechało się pod namiot albo do domków kempingowych. Jechało się w zapchanym pociągu". Ktoś jeszcze inny napisał: "W sumie to tak średnio na 4 osoby. My we dwoje mamy koło 13 tys. I to jest ok. Można jechać na wczasy z dwa razy w roku i coś jeszcze do przysłowiowej skarpety upchnąć".

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.