Imię Czesława pochodzi z języka starosłowiańskiego. Jest żeńskim odpowiednikiem imienia Czesław. W czasach staropolskich było notowane jako Czasława. Wywodzi się z połączenia słów "cześć" i "sława". Osobę noszącą to imię określa się jako "tą, która oczekuje sławy" lub "godną czci".
Niemożliwe, to słowo, które nie istnieje w słowniku Czesławy. Idealna z niej pani domu, która nie tylko skutecznie dba o porządek, ale jednocześnie bawi gości, dba o swoich przyjaciół, a jednocześnie nie odmawia sobie typowo "męskich" zajęć. Po prostu działa i zdaje się na swoją inteligencję i łut szczęścia. Wielu myśli, że to krucha, delikatna osoba, posiada jednak niezwykłą siłę wewnętrzną. Ma w sobie wiele uroku i szlachetności, bije od niej spokój i niezliczone pokłady cierpliwości. Jednocześnie z łatwością odnajduje się wśród towarzystwa i na wszelkich przyjęciach. Próżno szukać drugiej tak pełnej optymizmu osoby, jaką jest właśnie ona. To ten typ, który nigdy nie marudzi i narzeka. Najlepiej się czuje, gdy wszystko dzieje się zgodnie z planem i ustalonym rytmem. Dla rodziny i przyjaciół jest w stanie zrobić wszystko.
Imieniny: 12 czerwca, 20 lipca
Zdrobnienia: Czecha, Czechna, Czesia, Czeszka, Czesik, Czesiunia, Czesiulka, Czesiula, Czesiuńka, Cześka, Sława, Sławcia, Sławeczka, Sławka, Sławunia, Sławusia
Czesława, jako pracowniczka wyróżnia się zdrowym rozsądkiem i racjonalizmem. Jest uczynna, pomocna, sumienna i niezwykle empatyczna i życzliwa. Jej minusem jest to, że nie potrafi odmawiać, co powoduje, że często jest wykorzystywana. Nie umie być asertywna, a wszelkie spory, kłótnie i awantury nie są dla niej. Unika ich jak ognia. Niemal z każdym człowiekiem potrafi się dogadać, sugerując kompromis lub po prostu idąc komuś na rękę. To kobieta pełna wrażliwości. Z biegiem lat odkrywa w sobie coraz większe zamiłowanie i talenty artystyczne. Idealny wybór dla niej, to praca jako: dziennikarka, tłumaczka, przewodniczka, pilotka wycieczek, psycholożka, psychiatra, artystka, lekarka, fizjoterapeutka.