Rodzice płacą krocie za pokoje dla dzieci na studiach. Czy 1,3 tys. zł to normalna cena? Oto co sądzą czytelnicy

Studia, nawet bezpłatne, to spory wydatek, jeśli uczelnia znajduje się w innym mieście. Trzeba znaleźć jakieś lokum. Mało którego rodzica stać na wynajęcie dla swojej pociechy mieszkania, więc studenci "zadowalają się" pokojem.

Wielu młodych ludzi, którzy właśnie zdali maturę, marzy o wyrwaniu się z rodzinnych stron i wyjeździe na studia do dużego miasta. Często miastem tym jest Warszawa, która ich zdaniem ma nie tylko dobre uczelnie, ale też po studiach (a także w trakcie ich trwania) oferuje wiele możliwości zatrudnienia. Nie każdy może sobie pozwolić na wynajęcie mieszkania, więc studenci spoza miasta wprowadzają się do akademików lub szukają pokoju. A ceny tych ostatnich też potrafią zaskoczyć. W stolicy, w zależności od standardu mieszkania, dzielnicy i wielkości pokoju, zapłacimy od 1,3 tys. do nawet 2 tys. zł. 

Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce

Córka chce studiować w stolicy. Rodzice nie są zachwyceni

Niedawno na eDziecko.pl pojawił się artykuł, w którym tata przyszłej studentki skarżył się na jej ogromne oczekiwania w kwestii wsparcia w wynajęciu mieszkania w stolicy na czas studiów. "Córka próbuje nas naciągnąć na studia w Warszawie. Uważam jednak, że w głowie jej zabawa, a nie nauka" - twierdził się mężczyzna. "Mieszkamy w niewielkiej miejscowości pod Olsztynem. Nie mamy galerii handlowych, kina, dużych klubów, a na widok tych wszystkich rzeczy Kasi świecą się oczy. Oczywiście, wraz z żoną chcemy, żeby kontynuowała edukację, ale polonistykę można studiować wszędzie. Blisko jest dobry Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Nie widzę potrzeby, aby jechała aż do stolicy" - tłumaczył tata przyszłej studentki. 

Po co studiować polonistykę?

Pod artykułem wywiązała się dyskusja internautów na temat zasadności studiowania polonistyki. Pisali: "No ale jaką pracę można mieć po polonistyce? Poza posadą nauczyciela nie ma zbyt wielu możliwości"; "UW jest najlepszym uniwersytetem w Polsce. W Warszawie jest sporo możliwości zatrudnienia po polonistyce (agencje reklamowe, kreatywne itp.). Chyba że chce uczyć polskiego w podstawówce pod Olsztynem... (co też nie musi być złe)"; "Polonistyka daje wiele możliwości, jak zresztą wiele innych kierunków, ale warunkiem jest specjalizacja i dalsza edukacja w kierunku tej specjalizacji. Polonistyka nie daje uprawnień do pracy nauczyciela, trzeba zrobić uprawnienia pedagogiczne (25 lat temu to było 3-letnie studium). I nie ignorowałabym polonistów i ogólnie filologów. Bo to ta grupa dopracuje AI".

Czy 1,3 tys. za wynajem pokoju to dużo?

Czytelnicy wzięli udział w sondzie, w której pytaliśmy: Czy uważasz, że 1,3 tys. zł za wynajem pokoju to dużo? 369 osób, czyli 35 proc. tych, które wzięły udział w sondzie stwierdziło: Nie. Jeśli chodzi o Warszawę to normalna cena".  292 osoby, czyli 27 proc. głosujących uważa: Zależy od standardu i lokalizacji mieszkania. Z kolei 402 osoby (38 proc.) stwierdziło: Tak. Kwota z kosmosu, kogo na to stać? 

Czy twoje dziecko będzie studiować w innym mieście?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.