Wyniki matur 2024. O której godzinie się ich spodziewać i jak je sprawdzić?

Już niedługo wszystko stanie się jasne. Mowa oczywiście o tegorocznej maturze. Jej wyniki pojawią się 9 lipca 2024 roku. Gdzie można je sprawdzić? O której godzinie będzie można zalogować się do systemu? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Wyniki matur 2024 to jak na razie jedna wielka niewiadoma, ale już jutro Centralna Komisja Egzaminacyjna poda wszystkie najważniejsze informacje, na które czekają tegoroczni maturzyści. Wyniki matur 2024 pojawią się w systemie ZIU we wtorek 9 lipca o godzinie 8:30. Jak sprawdzić, czy zdało się maturę? Aby zalogować się do systemu, czyli Zintegrowanego Interfejsu Użytkownika należy podać login i hasło. Dane do logowania zostały udostępnione uczniom przez dyrektora szkoły.

Zobacz wideo Czy matura to rzeczywiście bzdura? Spytaliśmy gwiazdy i polityków

Wyniki matur 2024 – maturzyści muszą mieć login i hasło

Centralna Komisja Egzaminacyjna zaplanowała ogłoszenie wyników matury 2024 na 9 lipca.  "Świadectwo zawiera szczegółowe wyniki, jakie zdający uzyskał. Wyniki z egzaminów z poszczególnych przedmiotów w części pisemnej będą przedstawiane w dwóch formach: (a) jako procent uzyskanych punktów, (b) jako pozycja na skali centylowej, wskazująca, jaki odsetek zdających uzyskał taki sam lub niższy wynik od posiadacza świadectwa. Wyniki egzaminów w części ustnej będą przedstawiane tylko, jako procent uzyskanych punktów. Na świadectwie dojrzałości wskazany jest również poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji oraz europejskich ram kwalifikacji" – czytamy na stronie CKE.

Jednak jak sprawdzić, czy zdało się maturę i przede wszystkim na ile procent? Tu trzeba dysponować danymi do logowania (login i hasło), które zostały wcześniej przekazane każdemu z uczniów przez dyrektora szkoły, w której zdawali egzamin. Jeśli hasło zostało zapomniane, można skorzystać z opcji "nie pamiętam hasła". Wtedy na podany adres e-mail zostanie wysłane nowe hasło. Co dalej?

Po zalogowaniu, chcąc sprawdzić wyniki matur w 2024 roku, należy wybrać egzamin i kliknąć pole z jego nazwą, np. egzamin maturalny. Wtedy właśnie pokażą się procentowe wyniki egzaminu maturalnego 2024 i wszystko stanie się jasne.

Przeciążenie systemu? To możliwe

Udostępnienie wyników matury 2024 najprawdopodobniej rozpocznie się od godz. 8.30, zatem wielu tegorocznych maturzystów już od samego rana będzie próbowało się zalogować do systemu. Co to oznacza? Problemy z dostępnością strony, bo serwery mogą być przeciążone. Jest to spowodowane faktem, że zbyt wiele osób chce w jednym czasie wejść na stronę. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i przede wszystkim nie panikować.

Wyniki matur 2024 można odebrać również w szkole, w której przystępowało się do egzaminu. Jak dowiadujemy się z komunikatu CKE, uczniowie świadectwo maturalne 2024 otrzymają tego samego dnia, w którym ogłoszone zostaną wyniki egzaminu dojrzałości, a więc 9 lipca.

Czy stresujesz się wynikami matur?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.