Przybywa ozempicowych dzieci. Endokrynolożka zabrała głos. "Są dwie możliwości"

Ozempic to popularny lek na cukrzycę, który poza pomocą w regulowaniu stężenia glukozy we krwi przyczynia się również do spadku masy ciała. Ostatnimi czasy nastała "moda na kurację" tym specyfikiem, jednak nie wszyscy wiedzą, że ma on również inne działanie. Pomaga zajść w ciążę. "Ozempicowe dzieci" to fenomen, o którym od kilku miesięcy mówi się coraz głośniej.

Ozempic to lek, który ostatnimi czasy cieszy się dużą popularnością wśród osób, które szybko i bez zbędnego wysiłku chciały schudnąć. Jednak z redukcją masy ciała następuje również poprawa płodności. Rodzi się coraz więcej ozempicowych dzieci, czyli tych, które pojawiły się w związkach rodziców, z których przynajmniej jedno stosowało leki z grupy analogów GLP-1.

Zobacz wideo W zeszłym roku wylał się na nią hejt, za to jak wyglądała. "Później te same osoby mówią: Egoistka, bo zrobiła plastykę brzucha"

Ozempicowe dzieci

Czy popularny lek na cukrzycę pomaga nie tylko zgubić nadmiarowe kilogramy, ale również zajść w ciążę? Magdalena Jagiełło, endokrynolog, odnosi się do tej ważnej sprawy w jednym ze swoich ostatnich filmów na Instagramie. Chodzi o zwiększoną liczbę nieplanowanych ciąż w trakcie kuracji tym lekiem.

"Dlaczego? Są dwie możliwości. Jedna to redukcja masy ciała, a co za tym idzie poprawa płodności, wystąpienie niespodziewanej owulacji. Druga sytuacja, która też może sprzyjać zajściu w ciążę, to dolegliwości, które u części osób po tych lekach występują - nudności, wymioty, biegunki. Mogą one zaburzać wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych, które przed tą ciążą wtedy nie chronią" – zaznacza specjalistka.

 

Tutaj również należy się doprecyzowanie. Bo to nie lek bezpośrednio zwiększa płodność, powodem, dla którego zajście w ciążę staje się łatwiejsze, jest m.in. utrata wagi. Lek ten może również utrudniać wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Endokrynolożka podkreśla w swoich wpisach również to, że zalecane jest zaprzestanie stosowania leków z tej grupy przed podjęciem prób zajścia w ciążę. "Pacjenci muszą być ostrożni, ponieważ przyjmowanie ich w czasie ciąży może mieć niebezpieczne konsekwencje, biorąc pod uwagę, że leki mogą pozostawać w organizmie" - mówi dr Allison Rodgers, amerykańska położnik-ginekolog oraz endokrynolog w Fertility Centers of Illinois, cytowana przez portal kidspot.com.au.

"Zaszła w nieplanowaną ciążę i to bliźniaczą"

Pod wpisem kobiety o ozempicowych dzieciach pojawiła się masa komentarzy. Internauci potwierdzają owo zjawisko. Kobiety przekonują, że niespodziewanie zaszły w ciążę, stosując Ozempic.

"Mam znajomą, która po latach starań z pomocą medyczną na leku z tej grupy zaszła w nieplanowaną ciążę i to bliźniaczą. Zorientowała się dość późno, ale dzieciaczki są idealnie zdrowe; ona sama wtedy szukała informacji nt. wpływu leku na płód i ponoć coraz więcej źródeł mówi, że nie mają negatywnego wpływu" - napisała jedna z użytkowniczek. "Jeżeli stosujecie leki z tej grupy, miejcie koniecznie to na względzie" - dodała na zakończenie swojego filmu endokrynolożka.

Więcej o: