Wiesława ma pochodzenie słowiańskie. Męskim odpowiednikiem jest Wiesław. Oznacza "osobę, która pragnie sławy". Niektórzy przypuszczają, że to imię ma jakiś związek z rzeką Wisłą. Ciekawostką jest, że początkowo używano formy Wielisława. Jego pierwsze polskie wzmianki wskazują na to, że powstało w XIII wieku. Statystyki zbierane przez gov.pl wskazują, że w 2022 oraz 2023 roku nikt nie nazwał tak swojej córki. Wcześniej notowane były jedynie pojedyncze przypadki.
Jeśli wierzyć wszelkim opisom imion, wychodzi na to, że Wiesława mocno stąpa po ziemi, niekiedy sprawia wrażenie wyniosłej i zdystansowanej. Jest odważna i dość wcześnie staje się samodzielna oraz niezależna. Ważna jest dla niej szczerość. Nie wprowadza nikogo w błąd i nie unika trudnych odpowiedzi. Stara się żyć tak, by nikomu się nie narzucać. Postępuje zgodnie ze swoimi zasadami i planami. Nie przepada za spontanicznością, choć zdarza jej się odstąpić od rutyny. Jest towarzyska, ale trzeba się postarać, by zostać jej przyjacielem. Nie dąży do bycia w centrum uwagi, ale za to w planowaniu i organizowaniu nie ma sobie równych. Zawsze stara się być optymistycznie nastawiona do świata, a jej wewnętrzną misją jest pomaganie innym.
Imieniny: 22 maja, 7 czerwca, 9 grudnia
Zdrobnienia: Wieśka, Wiesia, Wienia, Wiesiula, Wiesiunia, Wisia, Wiesiulka, Wiesiaczek, Wiesiuleńka, Wiesinka, Wiecha, Wicia, Sławka, Sława, Sławcia, Sławunia, Sławusia
Wiesława poradzi sobie w każdych warunkach. Jej optymizm sprawia, że zawsze stara się dostrzec pozytywne strony, czy to w sferze prywatnej czy zawodowej. Ta kobieta, jeśli tylko szczerze zainteresowana jest swoją pracą, staje się konsekwentna, pomysłowa, zaangażowana, pełna energii i motywacji. Zgubne dla niej jest to, że często potrafi zabierać swoją pracę do domu. Nie umie postawić wyraźnych granic. Gdy traci zaangażowanie ciężko sprostać jej nawet podstawowym obowiązkom. Wszystko odkłada "na później". Świetnie odnajdzie się na takich stanowiskach jak: opiekunka, nauczycielka, trenerka, dekoratorka, artystka, pisarka, stand-uperka, dziennikarka, reporterka, księgowa, sekretarka.