Dziś ważna data! Od teraz składamy wnioski o pieniądze na każde dziecko. Nie zrobisz tego w urzędzie

Pierwszy dzień lipca to ważny dzień dla rodziców uczniów. Od teraz mogą bowiem starać się o przyznanie środków na zakup szkolnej wyprawki. A gdzie i jak można dopełnić formalności? I do kiedy konkretnie rodzice mają na to czas? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

Wprawdzie niedawno  wakacje, ale już teraz wiele osób myśli o nowym roku szkolnym i co za tym idzie, wyprawce dla pociech i związanymi z tym wydatkami. Mogą w tej sprawie liczyć na pomoc rządu, który wprowadził program "Dobry Start", zwany też 300 plus, o ile na czas dopełnią formalności. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) właśnie uruchomił nowy nabór wniosków, który potrwa kilka miesięcy. A ile konkretnie? I co trzeba zrobić, aby otrzymać 300 złotych na przybory szkolne? Zobaczcie sami.

Zobacz wideo Dni wolne w roku szkolnym 2024/25. Czeka nas rekord. 17 dni laby w grudniu

Dobry Start 2024. Od kiedy można składać wnioski?. Jest na to ściśle określony czas

ZUS opublikował na platformie X informację o tym, że od dziś, czyli od poniedziałku, 1 lipca do soboty, 30 listopada 2024 roku rodzice mogą składać wnioski o przyznanie 300 plus. Przy czym po tym terminie formalności mogą dopełnić osoby, których pociechy w wieku powyżej 20 lat, które po 30 listopada otrzymają orzeczenie o niepełnosprawności.

Wnioski o przyznanie 300 złotych na wyprawkę szkolną można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów:

  • Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia.
  • bankowość elektroniczna,
  • aplikacja mZUS.

I jeszcze jedno - dopełnienie formalności do końca sierpnia gwarantuje otrzymanie przelewu z ZUS najpóźniej do 30 września danego roku, więc nie warto zwlekać. Co więcej, rodzice muszą też pamiętać o tym, że w przypadku sprawowania nad dzieckiem opieki naprzemiennej otrzymają po połowie kwoty, czyli po 150 złotych. 

Dobry Start 2024. Od kiedy można składać wnioski? Tym osobom przysługuje świadczenie

Środki na wyprawkę szkolną w ramach programu 300 plus przysługują tylko uczniom, czyli dzieciom w wieku od siedmiu do 20 lat (24 w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności).  Stąd świadczenie mogą też otrzymać dorośli uczniowie takich placówek jak: 

  • szkoły artystyczne, w których jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki,
  • młodzieżowe ośrodki socjoterapii,
  • specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze,
  • specjalne ośrodki wychowawcze,
  • ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze.

A co z sześciolatkami? Tu niestety resort edukacji mówi jasno - dzieciom uczęszczającym do zerówek oraz studentom (nawet jeśli spełniają kryterium wieku) nie przysługuje wsparcie w ramach programu "Dobry Start". Wszystko przez to, że zerówki (w tym szkolne) oraz szkoły wyższe nie są szkołami w rozumieniu polskiego prawa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.