W jakim wieku dziecko może mieć już pierwszą wakacyjną pracę? Wielu będzie zaskoczonych

Lato to czas wakacji i dla wielu nastolatków pierwszej pracy. A ile lat musi mieć dziecko, aby móc zostać pracownikiem? Dużo zależy od rodzaju takiej pracy, jednak sam wiek jest ściśle określony w polskim prawie. A jaka to granica wieku? Wyjaśniamy zawiłości prawne.

Wakacje właśnie się zaczęły i wielu uczniów szuka pracy, aby sobie dorobić. Jednak czy każde dziecko może podjąć zatrudnienie? Nie, to zależy od wieku. Ale nie tylko ważny jest również rodzaj samej pracy, a także typ umowy. Niekiedy wymagane są też dodatkowe dokumenty. Jakie? I ile właściwie lat musi mieć skończone niepełnoletni pracownik? Zobaczcie sami.

Zobacz wideo Sprawdzamy, co dzieci wiedzą o pracy. "Wypłata? To jest nagroda"

Pierwsza wakacyjna praca? Jak najbardziej, ale tylko od określonego wieku dziecka

Jak podaje serwis Infor.pl, dziecko może podjąć pracę jako młodociany pracownik na ściśle określonych zasadach. Są one następujące:

  • umowa - zlecenie - od 13 roku życia, wyłącznie za zgodą rodziców (najlepiej pisemną) oraz inspektora pracy, sama praca wyłącznie lekka i niestanowiąca zagrożenia dla zdrowia ani prawidłowego rozwoju, nie może być wykonywana pod stałym nadzorem ani w ściśle określonych godzinach,
  • umowa o pracę - od 15 roku życia, konieczne jest ukończenie szkoły podstawowej, konieczna jest zgoda rodziców (najlepiej pisemna) oraz inspektora pracy, wyłącznie do prac lekkich bądź w ramach przyuczenia do zawodu.

Przy czym trzeba pamiętać, że dzieci młodsze niż 16 lat mogą pracować wyłącznie w następujących branżach: 

  • kulturalnej,
  • artystycznej,
  • sportowej,
  • reklamowej.

Z kolei dzieci, które mają ukończone 16 lat, mogą podjąć prace lekkie w różnych branżach i nie potrzebują do tego zgody inspektora pracy, choć zgody rodziców już tak. 

Praca na wakacje. Czy nastolatek może pracować przy zbieraniu owoców i warzyw?

Popularną pracą na wakacje jest zbieranie owoców i warzyw. A czy dzieci w wieku od 13 do 18 lat mogą taką pracę legalnie wykonywać? Niestety nie. Mówi o tym wykaz prac wzbronionych młodocianym pracownikom, opublikowany w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. W tym dokumencie prace zostały podzielone na różne kategorie, a praca przy zbieraniu warzyw i owoców należy do prac wymagających przez dłuższy czas wymuszonej pozycji ciała, na przykład w pozycji leżącej, pochylonej lub w przysiadzie, na kolanach. Co więcej, nastolatkowie nie mogą między innymi wykonywać prac, które:

  • wymagających nadmiernego wysiłku fizycznego -  np. podnoszenia, przenoszenia ciężarów czy prace wymagające jednostajnych ruchów,
  • zagrażających prawidłowemu rozwojowi psychicznemu - np.  produkcja alkoholu, wyrobów nikotynowych czy treści pornograficznych, a także obsługa zakładów kąpielowych, łaźni i  prace w zakładach pogrzebowych.

Jednak to nie wszystko. Pełen wykaz ma 10 stron i naprawdę warto się z nim zapoznać przed pierwszą, wakacyjną pracą.

Więcej o: