Matury w 2024 roku. Kiedy odbiera się wyniki tych egzaminów w szkole? Zostało już tylko kilka dni

W jakim terminie uczniowie mogą poznać już wyniki tegorocznych egzaminów dojrzałości i kiedy będą mogli otrzymać świadectwa maturalne? Niedługo CKE opublikuje oficjalne wyniki matur w 2024 roku.

Matura, zwana egzaminem dojrzałości, jest najważniejszym egzaminem dla uczniów, którzy kończą szkołę średnią. Wśród przedmiotów obowiązkowych są matematyka, język polski oraz język obcy nowożytny, a oprócz tego każdy maturzysta musi przystąpić do przynajmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Przy czym tegoroczne matury już za nami, a za już na początku lipca uczniowie poznają wyniki. A kiedy konkretnie? Koniecznie zaznaczcie ten termin w kalendarzach

Zobacz wideo Margaret o maturze. "Polski zdałam na 36 procent!"

Wyniki matur w 2024 r. W tym terminie uczniowie dowiedzą się, jak im poszły egzaminy

Oficjalne wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) opublikuje we wtorek, 9 lipca 2024 roku po godzinie 8.30 rano. Wówczas maturzyści będą mogli je sprawdzić w systemie ZIU. Co więcej, tego samego dnia uczniowie będą mogli również odebrać ze szkół świadectwa maturalne wraz z aneksami i wynikami egzaminów. Przy czym muszą pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód osobisty, a podczas odbierania dokumentów pisemnie poświadczyć ich odbiór. A co jeśli odebranie wyników matury i świadectwa osobiście nie wchodzi w grę? Wtedy należy znaleźć zaufaną pełnoletnią osobę, która zrobi to za nas. Trzeba jedynie wyposażyć ją w pisemne upoważnienie do odbioru dokumentów, czyli deklarację zawierającą dane, które pozwolą zidentyfikować odbierającego wyniki matury. I oczywiście musi mieć przy sobie odwód osobisty.

Wyniki matur w 2023 roku. Tak poszły uczniom zeszłoroczne egzaminy dojrzałości

Wyniki tegorocznych matur poznamy za kilka dni, a w tym czasie możemy przeanalizować zeszłoroczne. Jak poradzili sobie uczniowie w 2023 roku? Jak podaje serwis GOV.pl, wówczas 84,4 procent maturzystów zdało egzaminy. Z kolei 11,3 procent miało prawo do poprawki w sierpniu. Całkowicie nie zdało za to 4,3 procent uczniów. A jak poszły poszczególne przedmioty obowiązkowe (jęz. polski, jęz. angielski i matematyka)? Oto odsetek zdanych egzaminów pisemnych w formule 2023 (w nawiasach podano wyniki dla formuły 2015):

  • jęz. polski - średni wynik 66 procent, 98 procent zdało (średni wynik 57 procent, 95 procent zdało),
  • matematyka - średni wynik 71 procent, 94 procent zdało (średni wynik 51 procent 80 procent zdało),
  • jęz. angielski - średni wynik 85 procent, 98 procent zdało (średni wynik 73 procent, 95 procent zdało).

Natomiast zdawalność zeszłorocznych ustnych egzaminów maturalnych była następująca:

  • język polski - średni wynik 73 procent, 99,5 zdało (średni wynik - 60 procent, 98,6 procent zdało),
  • języki obce - średni wynik 82 procent, 99,1 zdało (średni wynik - 67 procent, 96,4 procent zdało).
Jak myślisz, zdałeś maturę?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.